Automatycznie zapisany szkic

Co na przebarwienia? Jak się pozbyć przebarwień na skórze

Admin Blog

Przebarwienia mogą powstawać wskutek działania wielu czynników. Jednymi z najczęstszych przyczyn są konsekwencje kontaktu z promieniami słonecznymi lub zaburzenia hormonalne. W momencie, w którym opalamy się na słońcu, w naszym organizmie wytwarzany jest barwnik i jego nierównomierne rozłożenie w komórkach skóry prowadzi do pojawienia się przebarwień.

Zaburzenia hormonalne, towarzyszące przede wszystkim ciąży oraz adolescencji, mogą nieść ze sobą zmiany skórne i przebarwienia. Niezależnie od przyczyn powstania przebarwień, można je zredukować na wiele sposobów.

Domowe sposoby na przebarwienia

W przypadku przebarwień niewielkiego stopnia warto zastanowić się nad domowymi rozwiązaniami. Jednak w ich przypadku należy podchodzić do prób ostrożnie, szczególnie przy skórze wrażliwej.

Podstawowym ratunkiem na przebarwienia wśród domowych trików jest cytryna. Kwas cytrynowy stosowany jest najczęściej w kosmetykach rozjaśniających i wybielający. Wystarczy wycisnąć sok ze świeżej cytryny, a następnie rozcieńczyć go wodą dla uzyskania toniku. Płyn można przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka dni i z jego pomocą przemywać twarz dwa razy dziennie.

Inną domową metodą jest żel aloesowy. Aloes ma właściwości nawilżające i łagodzące, a dodatkowo poprawia koloryt skóry. Żel aloesowy można zrobić przez zmiażdżenie świeżych łodyg aloesu. Smarując regularnie żelem przebarwienia sprawimy, że będą one coraz jaśniejsze i mniej widoczne.

Terapia depigmentacyjna

Rozwiązaniem na poważne problemy z przebarwieniami skóry jest terapia depigmentacyjna. To zabieg, który składa się z wielu etapów, a jego okres rozciąga się do kilku miesięcy. Nazywany jest także Cosmelan/Dermamelan przez wzgląd na używane w trakcie terapii preparaty. Zabieg wymaga indywidualnie dopasowanego do pacjenta programu leczniczego oraz zasad pielęgnacji.

Pierwsza część obejmuje zabieg wykonywany przez lekarza, który ma odpowiednio przygotować i oczyścić skórę. Na koniec etapu nakładana jest na maska Cosmelan/Dermamelan – pozostaje ona przez kilka godzin na skórze, a jej czas wchłaniania jest zależny od rodzaju i zakresu przebarwień.

Kolejny etap stanowi profilaktyka, wykonywana samodzielnie przez pacjenta. Obejmuje stosowanie przez 4-6 tygodni odpowiednich preparatów w zgodzie z ustalonym wcześniej planem. Pacjent regularnie kontroluje postępy terapii w trakcie spotkań z lekarzem.

Skóra zazwyczaj zaczyna łuszczyć się po dobie do trzech, co zaczyna ustępować po około tygodniu. Skóra staje się wtedy jaśniejsza i zdrowsza, a dodatkowo elastyczniejsza i oczyszczona. Terapia depigmentacyjna pozwala na redukcję 95% przebarwień przy odpowiednio ustalonym planie.

Zabiegi profesjonalne

Równie pomocne w wyrównaniu kolorytu skóry okazują się zabiegi kosmetyczne, przeprowadzane w salonach kosmetycznych i studiach medycyny estetycznej. Do profesjonalnych zabiegów, pomagających zredukować przebarwienia, należą peelingi chemiczne, a także dermabrazja i peeling kawitacyjny.

Umożliwiają one oczyszczenie i odżywienie skóry głównie przez usunięcie martwego naskórka (lub docierając do głębszych warstw skóry w zależności od rodzaju zabiegu), co w efekcie wpływa na wyrównanie kolorytu, zredukowanie zaczerwienia oraz przyspieszenie regeneracji skóry.

Udostępnij nas: