Czym jest retinol i jak działa na skórę?

Czym jest retinol i jak działa na skórę?

Admin Blog

Coraz częściej mówi się o kosmetykach z retinolem i ich doskonałym działaniu. Efekty, które przynosi, nie są w żaden sposób zaskakujące dla wielu osób – w końcu to pochodna witaminy A i tak naprawdę jej najaktywniejsza forma. Warto wiedzieć, w jaki sposób wpływa ona na kondycję skóry i dla kogo jest odpowiednia, aby jej aplikowanie było nie tylko zadowalające, ale przede wszystkim bezpieczne.

Retinol – czym tak naprawdę jest?

Retinol stanowi pochodną witaminy A. Składają się na niego różnorodne postacie retinoidów, spośród których to właśnie on jest najaktywniejszą formą. Jest to także substancja, która została do tej pory najbardziej przebadana, dlatego tak często pojawia się w kosmetykach, po które tak chętnie sięgamy. Szczególnie że jej działanie zostało potwierdzone nie tylko przez naukowców, ale przede wszystkim zadowolonych użytkowników, którzy widzą wyraźne efekty w postaci spowolnienia procesów starzenia, wygładzenia skóry orazrozjaśnienia przebarwień. Szereg korzyści sprawia, że często bez zastanowienia sięgamy po preparaty z retinolem, nie mając świadomości, że to silna substancja, którą należy wprowadzać do pielęgnacji z głową. Stosowanie retinolu powinno odbywać się z umiarem i stopniowo, a także przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i zapoznaniu się z przeciwwskazaniami. Warto wiedzieć, że grupę retinoidów wykorzystuje się nie tylko w samej dermatologii, ale także przy leczeniu nowotworów. 

Jakie efekty daje retinol w kosmetykach?

W takim razie, jakie konkretne efekty może zapewnić nam stosowanie kosmetyków z retinolem? Eksperymenty i badania jasno potwierdzają, że substancja ta skutecznie przenika do głębokich warstw skóry, tym samym pobudzając ją do produkcji ważnych dla niej elementów – kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Te zaś stanowią fundament w walce z procesem starzenia się. Dlatego wiele osób w dojrzałym wieku decyduje się na włączeniu retinolu do regularnej pielęgnacji. Jednak nie jest to jedyne grono osób. Pośród znanych i chwalonych właściwości tej silnej substancji możemy znaleźć:

 • skuteczną i intensywną regenerację skóry
 • przyspieszenie procesu odbudowy komórkowej
 • wpływ na produkcję kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego
 • spłycenie widocznych zmarszczek
 • ujędrnienie i zwiększenie elastyczności skóry
 • nawodnienie naskórka
 • regulację wydzielania przez skórę sebum
 • zmniejszenie pojawiających się zmian trądzikowych
 • rozjaśnienie przebarwień różnego pochodzenia i blizn
 • złuszczenie naskórka
 • wsparcie w leczeniu stanów zapalnych

Dla kogo retinol to dobry pomysł?

Jak widać stosowanie kosmetyków z retinolem – kwasów, serum, kremów – jest niezwykle korzystne. Z uwagi na wspomniane właściwości, to doskonały wybór dla osób, które zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia, dostrzegają zmniejszenie napięcia skóry bądź zwiększenie jej skłonności do podrażnień. To świetny wybór dla osób, które szukają sposobu na uporanie się z trądzikiem oraz zmianami na skórze, które pojawiły się w efekcie choroby. Z uwagi na to, że retinol występuje w różnym stężeniu, mogą sobie na niego pozwolić nawet osoby z cerą suchą, wrażliwą czy naczynkową. Niezależnie od tego, jaką skórę mamy, zawsze trzeba zaczynać od preparatów o niskim stężeniu tego składnika.

Udostępnij nas: