Formy witaminy C w produktach

Formy witaminy C w produktach

SalonCeleste Blog

Powszechne dążenie do zachowania młodego wyglądu przez jak najdłuższy czas inspiruje do poszukiwania substancji, których stosowanie korzystnie wpływa na kondycję skóry i opóźnia proces jej starzenia. Przyjrzyjmy się zatem witaminie C i jej dobroczynnemu działaniu na skórę oraz jej formom stosowanym w kosmetykach.

 

Jednym z czynników uszkadzających zarówno komórki właściwej jak i naskórka, przyczyniających się jednocześnie do ich degeneracji jest stres oksydacyjny. Działanie wolnych rodników może zakłócać wzrost tkanek, zmieniać metabolizm i funkcjonowanie komórek, niszczyć struktury lipidowe i białkowe. Efektem ich działania na skórę jest zmniejszenie jej elastyczności, sprężystości oraz osłabienie mechanizmów obrony w skórze, co przyspiesza proces jej starzenia. Substancją o działaniu antyoksydacyjnym jest witamina C , która utrzymuje odpowiedni potencjał oksydoredukcyjny i uczestniczy w neutralizowaniu reaktywnych form tlenu i azotu, chroniąc komórki przed powstawaniem uszkodzeń oksydacyjnych.

 

Witamina C jest podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania prawidłowej struktury i funkcjonowania skóry. Stymuluje syntezę ceramidów, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry oraz chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem. Odpowiednia ilość ceramidów zapewnia jej jędrność, napięcie, dodatkowo opóźnia procesy starzenia. Udowodnione efekty działania witaminy C to także zwiększenie właściwości naprawczych skóry poprzez wpływ na naturalną syntezę kolagenu, rozjaśnienie przebarwień oraz poprawa kolorytu cery. Ponadto składnik ten uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa elastyczność ścian naczynek włosowatych, poprawia mikrocyrkulację i zmniejsza zaczerwienienia skóry.

 

Witamina C wspomaga ochronę przeciwsłoneczną. Należy jednak pamiętać, że kremy charakteryzujące się najwyższym stopniem ochrony przed słońcem, mogą zapewnić tylko około 55% skuteczności przeciw wolnym rodnikom. W celu zapewnienia lepszej ochrony, należy stosować witaminę C wraz z filtrem, co gwarantuje o wiele wyższy poziom zabezpieczenia.

 

Formy witaminy C w kosmetykach, a ich skuteczność

 

Czysta postać witaminy C (kwas L-askorbinowy) to forma najczęściej stosowana w kosmetykach. Niestety, jest również najwrażliwsza na światło, czy temperaturę, co sprawia, że szybko ulega utlenianiu tracąc swoje właściwości. Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę to jej rozpuszczalność w wodzie – przez co oddziałuje jedynie w naskórku. Znaczenie ma rownież pH – powinno być odpowiednio niskie.

Dlaczego ?

Produkty z witaminą C o niskim poziomie pH pozwalają na ograniczenie napięcia powierzchniowego, co umożliwia lepszą penetrację witaminy w głąb skóry. Niskie pH pozwala również na optymalne wchłanianie, poprawia stabilność oraz zwiększa trwałość danego kosmetyku. Odpowiednimi produktami będą więc te, które mają pH niższe niż 3,5. Wówczas nie należy obawiać się przed utlenianiem witaminy C, ponieważ procentowa zawartość kwasu l-askorbinowego pozostaje na niezmienionym poziomie.

 

BV-OVC (Tetraizopalmitynian askorbylu) to bardzo trwała, stabilna, najskuteczniejsza i najdroższa postać witaminy C. Dostępna jest w formie olejku, co umożliwia jej penetrowanie głębszych warstw naskórka. Zwiększa o 50% syntezę kolagenu , skuteczniej o 25% rozjaśnia i aż o 30% skuteczniej chroni przed wolnymi rodnikami.

 

Palmitynian askorbylu pomimo dużej stabilności, posiada małą aktywność biologiczną, dlatego w organizmie bardzo szybko ulega przekształceniu do czystej postaci witaminy C.

 

Glukozyd askorbylu wytwarzany z witaminy C oraz skrobi. Po zastosowaniu na skórę, pod wpływem enzymów powoli uwalnia kwas askorbinowy, dzięki czemu wnika w głębsze warstwy naskórka, hamuje wytwarzanie melaniny, zmniejsza przebarwienia.

 

Sól magnezowa fosforanu askorbylu stosowana w kosmetykach do skóry wrażliwej, wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.

Sól sodowa fosforanu askorbylu posiada podobne właściwości do soli magnezowej fosforanu askorbylu. Działa również antybakteryjnie, dlatego zawierają ją  preparaty przeciwtrądzikowe.

 

Zatem jakich produktów z witaminą C należy szukać ?

Kosmetyk z witaminą C powinien mieć niskie pH na poziomie 1-3 oraz powinien zawierać odpowiednią formę witaminy C: BV-OVC (najbardziej stabilna postać rozpuszczalna w tłuszczach ) oraz kwas l-askorbinowy (postać najbardziej rozpoznawalna przez ludzki organizm i najbardziej przyswajalna). Produkt o powyższych kryteriach będzie penetrował głęboko aż do skóry właściwej nie powodując tym samym podrażnień na skórze , a także nie będzie się utleniał na skórze.

Udostępnij nas: