Automatycznie zapisany szkic

Jak pozbyć się rozstępów? Czy domowe sposoby wystarczą?

SalonCeleste Blog

Używasz drogiego kremu na rozstępy, ale wciąż efektów nie widać? Zmaganie się z charakterystycznymi podłużnymi śladami może wydawać się z góry skazane na porażkę – w końcu nie da się ich pozbyć całkowicie. Jednak jesteśmy w stanie z powodzeniem je zminimalizować oraz zapobiec powstawaniu nowych. Jak to zrobić? Oto sposoby, które warto wprowadzić w życie.

Domowe sposoby na rozstępy

Najpierw powinniśmy zrozumieć, skąd w ogóle bierze się problem. Blizny powstają w warstwie skóry właściwej, kiedy białka odpowiedzialne za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastyna i kolagen – nie działają prawidłowo. Wtedy siateczka włókien kolagenowych w skórze staje się bardzo krucha i się rozrywa, a na naszym ciele pojawiają się rozstępy.

Ponieważ ich powstawanie odbywa się w dwóch etapach, potrzebujemy różnych remediów. Najpierw, w fazie stanu zapalnego, blizny mają kolor czerwony lub różowy. To wtedy istnieje spora szansa, żeby się ich pozbyć – dlatego należy natłuszczać i nawilżać skórę. Najlepiej robić to naturalnymi składnikami: aloesem, olejem kokosowym czy też masłem kakaowym.

W drugiej fazie rozstępy są już w fazie zanikowej. To wtedy właśnie przybierają kolor perłowy i stają się mniej widoczne, jednak praktycznie niemożliwe jest usunięcie ich domowymi sposobami. Choćbyśmy bardzo się starały, co najwyżej odrobinę je rozjaśnimy.

Usuwanie w gabinecie kosmetycznym

Zabieg laserowy to jeden z najlepszych zabiegów na rozstępy. Terapia ta pozwala na znaczne zredukowanie zmian, ponieważ laser pobudza komórki skóry właściwej, czyli fibroblasty, do regeneracji. Kiedy emituje światło, tworzy na powierzchni tysiące mikroskopijnych dziurek, dzięki czemu impulsy lasera wnikają w skórę w odpowiedniej odległości tak, by nie powodować oparzenia. Ponownie jednak, zabliźnionych zmian nie da się całkiem usunąć, choć możemy zmniejszyć ich widoczność. Potrzeba na to kilku sesji, powtarzanych co trzy, cztery tygodnie. 

Warto pamiętać, że po zabiegu przez maksymalnie 10 dni występuje głębokie, ogniste zaczerwienienie, które zwykle zaczyna blednąć od 5 dnia. Obszary poddane zabiegowi bardziej agresywnie będą zazwyczaj czerwone do 3 miesięcy.

Skuteczne zapobieganie

Najważniejsze jest to, aby ograniczać powstawanie nowych rozstępów. Jak to zrobić? Przyda się odpowiednia dawka ruchu – w końcu dzięki temu nasze ciało jest zdrowe. Wykonuj również peeling skóry oraz masaże popularną ostatnio szczotką z włosia. No i nie zapominaj o codziennym nawilżaniu!

Udostępnij nas: