Mezoterapia igłowa skóry głowy, a łysienie androgenowe.

Mezoterapia igłowa skóry głowy, a łysienie androgenowe.

Salon Celeste Blog

Włosy pełnią przede wszystkim funkcję upiększającą. Są narzędziem czuciowym , wyczuwającym delikatny dotyk, tworzą warstwę izolacyjną oraz chronią skórę głowy przed oparzeniem słonecznym.


Każdy włos składa się z części tkwiącej w skórze, zwanej korzeniem włosa oraz części znajdującej się ponad powierzchnią naskórka, zwanej łodygą włosa.
Mieszki włosowe wykazują cykliczną aktywność. Cykl włosa składa się z trzech faz:

  • Anagenu – fazy wzrostu włosa , który trwa ok. 4-6lat ( W tej fazie dochodzi do wzrostu brodawek skórnych i rozpoczyna się aktywność mitotyczna);
  • Katagenu – fazy w której ustają podziały komórkowe, a włos przestaje rosnąć , faza ta trwa ok. 2-4 tygodnie;
  • Telogenu – fazy wypadnięcia włosa i odpoczynku komórek macierzy , faza ta trwa ok. 2-4 miesiące.

Cykl włosowy przebiega u człowieka w sposób niezsynchronizowany. Każdy mieszek włosowy może przechodzić ten cykl średnio 20-30 razy. Włosy rosną z szybkością 0,31-0,35 mm/dobę.
Normalna utrata włosów z głowy wynosi ok. 50-100 włosów/dobę. Podczas mycia ilość traconych włosów może być nawet większa. Istnieją pewne wahania w ilości traconych włosów w zależności od pory roku.

Łysienie to przejściowa lub trwała utrata włosów obejmująca niewielką powierzchnię lub całą owłosioną skórę głowy, a niekiedy również inne okolice owłosione. Przejściowa utrata włosów ustępuje po usunięciu przyczyny ją wywołującej , natomiast łysienie typu męskiego oraz łysienie z bliznowaceniem utrzymuje się trwale.
Na cykl włosowy wpływa bardzo wiele czynników endogennych ( geny, cytokiny, czynniki wzrostowe, hormony, neuropeptydy, , naturalne procesy starzenia się organizmu, choroby wewnętrzne) i egzogennych ( leki, promieniowanie UV, infekcje , urazy mechaniczne, środki stosowane do pielęgnacji włosów, niedobory białek i witamin, mikro i makroelementów , stres).

Typy łysienia:

Mechanizm łysienia jest odzwierciedleniem reakcji mieszka włosowego na czynniki szkodliwe bądź wewnętrzne zaburzenia ustrojowe. Wyróżnia się łysienie:

  • Fizjologiczne
  • Męskie androgenowe
  • Androgenowe u kobiet
  • Plackowate
  • Bliznowaciejące

Łysienie androgenowe zaraz po fizjologicznym jest najczęstszą przyczyną utraty włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet i obejmuje ok 95% wszystkich przypadków schorzenia. U pacjentów z łysieniem typu męskiego dochodzi do zmiany dynamiki cyklu wzrostu włosa. Faza anagenu stopniowo ulega skróceniu , wydłuża się natomiast czas pomiędzy wypadaniem włosa telogenowego , a wystąpieniem kolejnej fazy wzrostu oraz powstaniem nowego włosa. Łysienie androgenowe u mężczyzn jest ściśle powiązane z czynnikami genetycznymi jak również hormonalnymi. W patogenezie najważniejszą rolę odgrywa metabolit tkankowy testosteronu DHT. Łysienie androgenowe u kobiet może być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi przebiegającymi ze zwiększonym stężeniem androgenów. Należy tu wymienić choroby: przysadki mózgowej, zespół policystycznych jajników , guzy produkujące androgeny, otyłość oraz hiperandrogenizm.

Rola hormonów w regulacji cyklu włosowego u człowieka:

  • Androgeny – łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn
  • Prolaktyna- wypadanie włosów
  • Glikokortykosteroidy hamują wzrost włosów

W ostatnich czasach coraz częściej do gabinetu zgłaszają się osoby z problemem wypadania włosów. Dla wielu chorych łysienie stanowi ogromny problem psychologiczny. Leczenie wypadania włosów zawsze powinno być poprzedzone dokładną diagnostyką, gdyż ustalenie przyczyny pozwala na rozpoczęcie ukierunkowanego leczenia oraz jest pierwszym krokiem do uzyskania poprawy w postępowaniu terapeutycznym. Ocena trychologiczna oraz histopatologiczna skóry owłosionej głowy jest najistotniejszą metodą pomocniczą w diagnostyce.

Mezoterapia igłowa może stanowić cenne uzupełnienie terapii wypadania włosów o różnej etiologii. Pozytywny efekt leczenia polega nie tylko na zwiększeniu gęstości włosów ale i na poprawie ich struktury. Pierwsze widoczne efekty w postaci zahamowania wypadania włosów obserwuje się po 1,5-2 miesiącach, a po ok. 3 miesiącach zauważalny jest ich odrost.
W mezoterapii łysienia skóry głowy najczęściej wykorzystuje się:

  • Ekstrakt z placenty, peptydy , czynniki wzrostu.
  • Wyciąg z morwy białej, kwas nikotynowy, pantenol, pirodyksyna, cynk.
  • Aminokwasy: Arginina, glutamina, glicyna i ornityna, cysteina , witaminy z grupy B.

W naszym gabinecie pracujemy na produktach hiszpańskiej marki MediDerma oraz francuskiej marki RevitaCare.
Wymagana częstotliwość zabiegów to początkowo 1 zabieg tygodniowo (seria 8-10zabiegów), potem 1 zabieg na miesiąc ( w celu podtrzymania efektów). Dobór preparatu jest indywidualny dla każdego pacjenta w zależności od odmiany łysienia. Mezoterapia skóry głowy może być z powodzeniem wykorzystywana zarówno w celu przeciwdziałania aktywnej utracie owłosienia, jak również w postępowaniu profilaktycznym.

Udostępnij nas: