Jak pielęgnować cerę trądzikową?

SalonCeleste Blog

Należy pamiętać, że sam zabieg profesjonalny to niekompletna terapia. Efekt końcowy kuracji zależy także od stosowanej pielęgnacji domowej. Nawet najlepszy zabieg profesjonalny straci skuteczność jeśli zastosuje się nieodpowiednie kosmetyki lub narazi się skórę na dodatkowe podrażnienie.

Zatem jak pielęgnować cerę trądzikową?

Można skutecznie zapobiegać tworzeniu się blizn, wystarczy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Najważniejsze są starania zapobiegające stanom zapalnym poprzez skuteczne oczyszczanie, regularne złuszczanie oraz w wypadku zaczerwienień – rozpoczynanie silnych działań przeciwzapalnych.

 

Krok 1

Preparaty oczyszczające prawidłowy dobór preparatów oczyszczających ma kluczowe znaczenie. Zadaniem tej grupy produktów jest usunięcie z powierzchni skóry brudu- nadmiaru sebum i wydzieliny gruczołów potowych oraz usunięcie zrogowaciałych komórek naskórka. Preparaty te powinny charakteryzować się odpowiednim pH zbliżonym do naturalnego pH skóry, jak również właściwie dobranym składem tak, aby nie naruszać naturalnej flory bakteryjnej skóry i aby nie zaburzyć równowagi kwasowo-zasadowej, a także aby nie spowodować nadmiernego odłuszczenia skóry.

Przy wyborze preparatu oczyszczającego należy unikać mydeł- główną wadą mydeł jest ich wysokie pH ( w granicach 8-9), które stwarza idealne warunki do rozwoju patogennych mikroorganizmów.

Podstawowym błędem w zakresie oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej jest zbyt częste stosowanie preparatów myjących lub innych usuwających sebum z powierzchni.

C-Cleansing Gel marki Obagi. Żel przeznaczony do oczyszczania skóry, usuwa nadmiar sebum oraz resztki makijażu. Produkt przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Obecność witaminy C działa na skórę rozjaśniająco oraz wyrównuje koloryt cery. Ekstrakt z lucerny i rumianku łagodzi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia, a ekstrakt z ogórecznika lekarskiego normalizuje wydzielanie łoju, dzięki czemu skóra pozostaje matowa na długi czas.

 

Krok 2

Toniki są produktami, w przypadku, których oczyszczanie jest drugorzędowym kierunkiem działania. Stosowanie toników ma na celu przywrócenie naturalnego pH skóry. W klasycznym rozumieniu jest to pH lekko kwaśne ok 5-5,5, zbliżone do naturalnego pH skóry.

Należy unikać toników o wysokiej zawartości alkoholu, ponieważ mogą prowadzić do silnego odtłuszczenia powierzchni skóry, a w niektórych przypadkach do usunięcia, także części lipidów warstwy rogowej naskórka. Efektem takiego działania jest zaburzenie funkcjonowania bariery naskórkowej i spadek nawilżenia.

SENSYSES CLEANSER marki Sesderma to nowy standard oczyszczania dostosowany do każdego rodzaju skóry. Wyjątkowa tolerancja produktu przez skóry wrażliwe spowodowana jest składowi – analogicznemu do błony komórkowej.  SENSYSES CLEANSER zawiera unikalną formułę opartą o pęcherzyki lipidowe, które  przechwytują zanieczyszczenia zarówno rozpuszczalne w tłuszczach, jak i w wodzie. Skutecznie oczyszcza skórę, jednocześnie ją tonizując.

 

Krok 3

Produkty złuszczające preparaty o takim działaniu pozwalają na udrożnienie ujść mieszków włosowych, zapobiegając powstawania zaskórników. Kwas glikolowy, kwas salicylowy oraz azelainowy normalizują procesy keratynizacji i udrażniają ujścia mieszków włosowych, zapobiegając tym samym powstawaniu pierwszych niezapalnych form trądziku.

Salises krem-żel marki Sesderma ze względu na zawartość kwasu salicylowego polecany jest skórze trądzikowej. Skuteczny także w przypadku cer tłustych i mieszanych. Dzięki lekkiej konsystencji nie obciąża skóry oraz wyjątkowo szybko się wchłania. Salises zawiera najefektywniejszą kombinację beta-hydrokwasów. Dodatkowo kwas salicylowy ma właściwości złuszczające warstwę rogową naskórka, a także odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Zawierane przez preparat witaminy z grupy B i sole cynku, które mają działanie normalizujące wydzielanie sebum jednocześnie oczyszczają skórę z jego nadmiaru. Niacynamid pozytywnie wpływa na elastyczność skóry, ma działanie przeciwbakteryjne oraz zwężające rozszerzone pory. Salises skutecznie stymuluje syntezę kolagenu. Przeciwzapalne działanie aloesu wspomaga regenerację cery. Krem-żel przywraca skórze komfort po ciężkim dniu, mocno nawilża ją, odświeża i dodatkowo matuje. Zastosowana w produkcie nanotechnologia znacząco zwiększa przenikanie substancji aktywnych w dalsze warstwy tym samym podnosząc skuteczność Salises.

 

Krok 4

Produkty sebostatyczne hamowanie aktywności gruczołów łojowych jest najważniejszym kierunkiem działania kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej. Jednym z rozwiązań jest próba obniżenia stężenia DHT w obrębie mieszka włosowego i gruczołu łojowego na drodze hamowania aktywności 5-a-reduktazy. Aktywność taką wykazuje kwas azelainowy, który oprócz hamowania aktywności gruczołów łojowych  poprzez bezpośredni wpływ na 5-a-reduktazę wykazuje również działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii tlenowych i beztlenowych.

Zdolność do hamowania aktywności 5-a-areduktazy wykazują również związki cynku oraz witamina B6 (pirydoksyna). Działanie sebostatyczne oraz regulujące procesy keratynizacji wykazują także retinoidy.

Seboregulujący krem do skóry naczyniowej marki Homecare dedykowany jest skórze wrażliwej z problemami naczyniowymi (tzw. naczynkowej), rumieniowymi i trądzikiem różowatym oraz zwyczajnym. Główną substancją aktywną w kremie jest kwas azelainowy. Jest to składnik świetnie tolerowany przez wrażliwą skórę, działający przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu skutecznie hamuje rozwój trądziku, a także wpływa pozytywnie na zmiany naczyniowe. Regularne stosowanie kremu normalizuje wydzielanie sebum, eliminuje zaskórniki, zmniejsza ilość wyprysków, ujednolica koloryt skóry poprzez redukcję przebarwień i rumienia.

Właściwości pielęgnacyjne produkt zawdzięcza zawartości glicyny, dodatkowo witamina E działa przeciwutleniająco oraz przeciwstarzeniowo. Azelac zawiera zielony pigment, który daje efekt redukcji rumienia już po pierwszym zastosowaniu.

 

Udostępnij nas: