Rozszerzone naczynka na twarzy to zmora kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej stanowią defekt estetyczny, towarzyszą alergiom czy trądzikowi różowatemu. Skóra z pajączkami wymaga ostrożnej pielęgnacji, natomiast całkowite zniknięcie naczynek jest możliwe dzięki zabiegom w gabinecie kosmetycznym
Rozszerzone naczynka ? skąd się biorą?
Na pajączki na twarzy mogą narzekać zarówno nastolatki, jak i dorośli. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie lub posiadanie bardzo wrażliwej, delikatnej skóry, która nie radzi sobie np. ze zmianami temperatur.
Skóra naczyniowa jest cienka i płytko unaczyniona. Rozszerzenie naczynka może zostać wywołane przez mróz, ekspozycję na słońce, spożywanie alkoholu, a nawet jedzenie pikantnych potraw. Najczęściej maskuje się te zaczerwienienia korektorem, a przecież istnieją sposoby, by pozbyć się ich na zawsze!
Laserowe zamykanie naczynek ? zabieg, który rozwiązuje problem!
Najskuteczniejszą bronią w walce z naczynkami jest laser. Emituje on energię, która dociera do naczynka i zostaje pochłonięta przez hemoglobinę. Następnie, w wyniku oddziaływania lasera, ścianki naczynka obkurczają się. Tuż po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, ale już po kilku dniach zauważymy, że pajączki stają się mniej wyraźne.
U niektórych osób zadowalające efekty przynosi jeden zabieg, u innych trzeba wykonać serię. Bardzo ważne jest zapoznanie się z listą przeciwwskazań do jego wykonania. To m.in. zażywanie leków światłouczulających, ciąża i niektóre choroby. Profesjonalny kosmetolog, zanim przystąpi do laserowego zamykania naczynek, przeprowadzi szczegółową ankietę na temat stanu zdrowia. Poinformuje również, że tuż po zabiegu należy unikać m.in. gorących kąpieli, wysiłku fizycznego i opalania.
Jak wygląda pielęgnacja skóry naczynkowej?
Jeśli natura obdarzyła nas skórą skłonną do powstawania naczynek, powinniśmy otoczyć ją szczególną troską. Wybierajmy delikatne kosmetyki, pozbawione substancji zapachowych i chemicznych dodatków. Stosujmy łagodne środki do demakijażu, np. mleczka oraz kremy apteczne. Zrezygnujmy też z peelingów ziarnistych, które mogą nasilać problem ? lepiej stosować te enzymatyczne! Obowiązkowe jest także stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.
Przy skórze naczynkowej warto suplementować witaminę C i jeść produkty, które są jej źródłem, np. paprykę, brokuły i owoce cytrusowe. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa na syntezę kolagenu w skórze, który wzmacnia jej struktury.