Automatycznie zapisany szkic

4 pytania dotyczące trądziku różowatego

Salon Celeste Blog

Trądzik różowaty stanowi przewlekłą chorobę dermatologiczną, z którą boryka się wiele osób. Głównie dotyka ona już dorosłych pacjentów – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawia się nawracającym rumieniem na twarzy oraz zmianami zapalnymi, drobnymi krostkami czy grudkami, a także ogólnym dyskomfortem ze strony skóry. Pojawia się coraz więcej pytań na temat tego, jak pozbyć się trądziku różowatego. Zebraliśmy kilka z nich, by wskazać możliwości leczenia i poprawnej pielęgnacji skóry.

1. Trądzik różowaty – czy można wyleczyć na 100%?

Trądzik różowaty jest jedną z tych chorób skóry, którą niestety trudno jest całkowicie i na całe życie wyleczyć. Bardzo często jest on niepoprawnie diagnozowany przez pacjentów i bagatelizowany. Niektórzy nie czują chęci czy potrzeby, aby poddać się leczeniu. Dodatkowo brak odpowiednio dobranej pielęgnacji i systematyczności również nie pomaga w skutecznym uporaniu się ze schorzeniem. Jednak warto mieć na uwadze, że podejmując dobrze dopasowane leczenie i sięgając po zabiegi, które umożliwiają usunięcie zmian trądzikowych, można osiągnąć zadowalający efekt. Zarówno preparaty dermatologiczne, jak i innowacyjne metody leczenia zmniejszają widoczność zmian i ograniczają rozwój trądziku czy nawet zmniejszają ryzyko jego nawrotu.

2. W jaki sposób leczyć trądzik różowaty?

Chcemy zwrócić uwagę na terapię laserem, ponieważ ma ona świetne zastosowanie w przypadku każdego rodzaju trądziku. Światło lasera doprowadza do szybkiego wygojenia się obecnych na twarzy zmian oraz jednocześnie zmniejsza ryzyko pojawienia się nowych. Wiązka światła wnika głęboko w skórę, by skutecznie zadziałać na gruczoły łojowe. Dodatkowo odkaża i obkurcza pory, co zapobiega wszelkim infekcjom. Energia impulsu z tejże wiązki pochłaniana jest przez hemoglobinę, a temperatura krwi ulega podwyższeniu. Podczas tego procesu ściana uszkodzonego naczynia jest niszczona i usuwana przez organizm, co sprawia, że rumień staje się coraz mniej widoczny.

3. Gdzie pojawia się trądzik różowaty?

Tutaj ciekawostka jest taka, że trądzik różowaty różni się od tego pospolitego czy młodzieńczego obszarem występowania. Nie występuje on ani na plecach, ani na ramionach czy dekolcie. W tym przypadku przypadłość pojawia się wyłącznie w określonych partiach twarzy. Pacjenci borykają się z trądzikiem na policzkach, brodzie, czole oraz nosie.

4. Czy leki uniemożliwiają laserową terapię leczenia trądziku?

Trądzik różowaty bardzo często współistnieje z chorobami autoimmunologicznymi. Przede wszystkim pojawia się on u pacjentów z celiakią, cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami tarczycy i innymi na podłożu hormonalnym. Dodatkowo często występuje u osób z nadciśnieniem, chorobami układu pokarmowego i trawiennego oraz wszelkimi alergiami.

Udostępnij nas: