Lipodystrofia popularnie określana cellulitem jest to obrzędowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Występujące głównie u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży oraz przed menopauzą.
Tendencja do tworzenia się cellulitu jest określana jako wynik jednego z mechanizmów, dzięki którym organizm magazynuje tłuszcz. Cellulit powstaje w określonych miejscach ciała najczęściej na biodrach, brzuchu i pośladkach. Jego lokalizacja pokrywa się zwykle z obszarami większego odkładania się tłuszczu u kobiety, w których stwierdza się większą ilość receptorów odpowiedzialnych za promowanie lipogenezy.
Skąd się bierze cellulit?
Cellulit nazywany jest inaczej pomarańczową skórką. Nazwa te jest wyjątkowo trafna – skóra nim dotknięta ma bowiem strukturę skórki pomarańczy. Jest nierówna, nabrzmiała, pełna zgrubień i grudek. Przyczyną cellulitu jest nierównomierne rozmieszczenie produktów przemiany materii, wody i tłuszczu pod powierzchnią skóry. Nie ma co ukrywać, że cellulit jest problemem głównie estetycznym. Skórze dotkniętej tym zjawiskiem brakuje elastyczności, jędrności i gładkości, wygląda bardzo nieestetycznie.
Do powstawania cellulitu może przyczynić się wiele czynników:
- nieodpowiedni tryb życia – pomimo tego, że cellulit dotyka większości kobiet, nadwaga, brak ruchu i zła dieta to główne przyczyny jego powstawania. Regeneracja skóry jest osłabiona przez spożywanie wysokiej ilości przetworzonych produktów i eliminację z diety zdrowego jedzenia. Przez to pod skórą odkłada się wiele szkodliwych substancji. Na jej stan nie wpływa także pozytywnie brak ruchu.
- praca siedząca – spędzanie dużej ilości czasu przed biurkiem w tej samej pozycji, zaburza krążenie i może być przyczyną powstawania obrzęków, a to sprzyja cellulitowi.
- palenie papierosów – nikotyna powoduje wiotczenie mięśni, osłabia przyswajanie tłuszczów i hamuje dostarczanie tlenu do komórek. Przez to kobiety palące są narażone o wiele bardziej na występowanie pomarańczowej skórki.
- zaburzenia układu nerwowego – wywołane stresem i towarzyszącą temu nadmierną produkcją kortyzolu przez korę nadnerczy, co wzmaga odkładanie się tkanki tłuszczowej w niektórych rejonach.
- ciąża – stan przyczyniający się do zastoju krążenia w kończynach dolnych.
- hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych – odpowiadające za rozluźnienie podskórnej tkanki tłuszczowej i przyrost masy ciała.
- przewlekły ucisk ciasną odzieżą – utrudniający odżywienie adipocytów i zaburzający ich metabolizm, co wzmaga lipogenezę (magazynowanie tłuszczu w adipocytach).
- wpływ estrogenów – działają na receptory alfa adipocytów- sprzyjają lipogenezie i magazynowaniu tłuszczów. Ponadto promują procesy włóknienia w skórze , ułatwiają tworzenie się zwłóknień i guzków.
Kobiety vs mężczyźni – kto ma większe skłonności?
Na 99 kobiet z cellulitem przypada tylko jeden mężczyzna, który ma podobny problem. Ta niesprawiedliwa dysproporcja to efekt innej budowy tkanki tłuszczowej u obu płci oraz wpływ estrogenów. Estrogeny to hormony żeńskie, które sprzyjają powstawaniu cellulitu. Zdarza się, że są one podawane mężczyznom, np. przy leczeniu raka prostaty, i wtedy efektem ubocznym terapii może być właśnie cellulit.
Jak dokładnie powstaje cellulit?
Patomechanizm powstawania cellulitu opisać można w następujące fazy:
- Początkowo dochodzi do zastoju w obrębie naczyń krwionośnych i chłonnych.
- Na skutek zaburzeń w przepuszczalności naczyń włosowatych płyn gromadzi się wokół naczyń krwionośnych i między komórkami tłuszczowymi.
- Powstający obrzęk i upośledzenie mikrokrążenia prowadzą do zmian metabolicznych adipocytów. Powiększają one swe rozmiary , uciskając otaczające naczynia krwionośne.
- Wzrasta przepuszczalność naczyń, powstają mikrozatory i mikrowylewy.
- Tworzy się tkanka łączna wokół naczyń włosowatych i komórek tłuszczowych.
- Powstają mikroguzki , które twardnieją i łączą się w makroguzki.
Jakie mogą być rodzaje cellulitu?
Generalnie rozróżnia się dwa podstawowe typy tego schorzenia. Pierwszym z nich jest cellulit wodny (twardy). Diagnozowany jest on u kobiet bez wahań wagi, przypominający tkankę mięśniową, często współwystępujący z rozstępami. Cellulit ten może wynikać z zaburzeń w mikrokrążeniu lub z terapii lekami odwadniającymi.
Drugim typem jest cellulit tłuszczowy (miękki), występujący u osób mało aktywnych. Charakteryzuje się on tym, że jest rozległy, z wyraźnym pofałdowaniem i obrzmieniem tkanki podskórnej. Cellulit miękki związany jest z wiotkością mięśni i ich słabym napięciem.
Etapy rozwoju cellulitu
Cellulit nie powstaje od razu, z dnia na dzień, kobiety pracują na niego czasem latami. Wyróżnić można kilka stopni w procesie rozwoju cellulitu.
Stopień pierwszy
Zmiany nie są widoczne gołym okiem, ale gdyby zbadać tkankę pod mikroskopem to dałoby się zauważyć już zastój w krążeniu, obrzęk. Zaczynają się więc procesy patologiczne, ale komórki tkanki tłuszczowej nie są jeszcze uwypuklone.
Stopień drugi
Cellulit jest już widoczny, aczkolwiek jeszcze nie rzuca się w oczy. Widać go, kiedy ściśniemy fałd skóry, samoistnie raczej nie.
Stopień trzeci
Zmiany są widoczne gołym okiem, mają postać pofałdowanej powierzchni, tzw. skórki pomarańczowej.
Stopień czwarty
Widoczne są guzowate zmiany (tkanka wygląda jak usiana górami i dolinami). Wyczuwalne są stwardnienia.
Medycyna estetyczna, a stan rozwoju cellulitu
Pierwszy i drugi etap rozwoju cellulitu to stany odwracalne. W trzeciej fazie leczenie jest trudne, ale nadal możliwe. Natomiast jeśli dopuścimy do fazy czwartej to medycyna estetyczna sobie z tym problemem w zasadzie nie poradzi. Można co prawda rozpuszczać zwłókniałą tkankę, ale niezwykle trudno jest doprowadzić do całkowitego ich cofnięcia i idealnego wygładzenia skóry.
Pamiętaj: wczesne rozpoczęcie leczenia cellulitu daje większą szansę na sukces w jego leczeniu.
Profilaktyka – jak pielęgnować swoje ciało
Cellulit można redukować dzięki właściwej pielęgnacji ciała. Szczególnie efektywne w tym zakresie są naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą (poprawiają krążenie), masaż ciała szorstką gąbką lub rękawicą. Przynajmniej raz na dwa tygodnie należy wykonać też peeling ciała. Gdy chce się zredukować cellulit lub zapobiec jego powstaniu, równie istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków bogatych w wyciągi roślinne, jak flawonoidy, saponiny i garbniki. Ich zadaniem jest uszczelnianie śródbłonka naczyń oraz poprawa przepływu krwi i limfy.
Metody na likwidację cellulitu
Aby zlikwidować cellulit korzysta się obecnie z wielu metod. Jedną z najczęściej stosowanych jest mezoterapia igłowa z wykorzystaniem dedykowanych, specjalistycznych preparatów rozbijających komórki tłuszczowe oraz cellulit. Kolejnym spektakularnym zabiegiem w walce z cellulitem jest karboksyterapia. Reakcją skóry na iniekcję dwutlenku węgla jest stan zapalny, dzięki któremu następuje stymulacja produkcji elastyny i kolagenu. Następuje odbudowa i odżywienie komórek, dzięki czemu skóra zostaje wygładzona. Ponadto wykorzystanie technologii LPG umożliwia wielopoziomową stymulację tkanek naskórka, skóry właściwej i tkanek podskórnych, jak np. cellulit czy zlokalizowany tłuszcz. W celu osiągnięcia maksymalnych efektów zalecamy łączenie wymienionych procedur zabiegowych.