Zabieg laserowy na rozstępy - dla kogo? Jakich efektów się spodziewać?

Zabieg laserowy na rozstępy – dla kogo? Jakich efektów się spodziewać?

SalonCeleste Blog

Rozstępy potrafią skutecznie oszpecić skórę i obniżyć poczucie własnej wartości. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale to głównie panie cierpią z powodu nieestetycznych zmian pojawiających się po ciąży, nagłej zmianie wagi czy gwałtownym wzrastaniu w okresie nastoletnim. W wielu przypadkach nie mamy żadnego wpływu na ich powstawanie, tymczasem trzeba jakoś sobie z nimi radzić.

Zabieg laserowy – skuteczna metoda na rozstępy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania znamion jest laser. Wiązki światła mają za zadanie pobudzić komórki skóry właściwej do produkcji włókien kolagenowych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pierwsze efekty. Kosmetolodzy informują, że proces usuwania nigdy nie kończy się na pojedynczym zabiegu, tylko wymaga minimum trzech sesji wykonywanych mniej więcej co 3-4 tygodnie. Każdy pacjent traktowany jest bardzo indywidualnie i w zależności od występujących u niego zmian, proponowana jest odpowiednia terapia.

Zabieg laserowy – dla kogo?

Niestety, rozstępy mogą dotyczyć bardzo szerokiej grupy społeczeństwa, a głównym winowajcą są tutaj oczywiście geny. Na ich powstanie szczególnie narażone są również osoby otyłe oraz te, u których często występują wahania wagi. Powszechnie pokrywają ciała młodych matek oraz kobiet w ciąży, pojawić się mogą u kulturystów, a także pacjentów przyjmujących leki steroidowe. Jak wcześniej wspomniano, rozstępy tworzą się na powierzchni skóry właściwej, co wynika z nieprawidłowego funkcjonowania fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za wytwarzanie dwóch kluczowych białek: kolagenu i elastyny. Pełnią one bardzo ważną funkcję, m.in. wpływają na elastyczność, jędrność oraz napięcie skóry.

Kiedy podjąć leczenie?

Najbardziej zaleca się terapię laserową w pierwszej fazie rozwoju rozstępów (tzw. zapalnej). Mają wtedy charakterystyczny czerwony lub czerwono-niebieski kolor, ułożone są równolegle, a szanse na ich zniwelowanie są największe. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ w drugiej fazie (tzw. zanikowej) blizny zaczynają się zmniejszać i rozjaśniać, a ich podatność na działanie czynników zewnętrznych (kremów, lasera) jest coraz słabsza.

Terapia laserowa – efekty

W zależności od fazy tworzenia się rozstępów oraz serii wykonanych zabiegów można liczyć na ich całkowite zredukowanie lub spłycenie. Dodatkową korzyścią wynikającą z leczenia laserem jest poprawa jędrności i napięcia skóry, za które odpowiada kolagen i elastyna. Ponadto, nabłonek widocznie się zagęści, a nieestetyczne nierówności znikną.

Udostępnij nas: