Trądzik różowaty stanowi zapalną i przewlekłą chorobę skóry twarzy. Przeważnie problem dotyka kobiet w wieku średnim, między 30. i 55. rokiem życia. Objawia się rozszerzonymi naczynkami, rumieniem oraz specyficznymi grudkami. Obejmuje głównie środkową część twarzy, czyli strefę T.
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyn trądziku różowatego może być wiele, mogą również występować jednocześnie. Bardziej prawdopodobne jest występowanie przypadłości u osób cierpiących na zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy) oraz borykających się z wirusem opryszczki wargowej (HSV).
Trądzik różowaty może być wywołany również przez nadmierne spożywanie alkoholu i tłustych posiłków, nadmiar witamin B6 i B12 w organizmie czy długotrwały stres. Czynnikami wywołującymi zmiany trądzikowe mogą być też słońce (zbyt częsta ekspozycja i brak filtrów przeciwsłonecznych), chlorowana woda oraz poszczególne leki (preparaty glikokortykosteroidowe, leki nikotynowe i przeciwcholesterolowe).
Jak objawia się trądzik różowaty?
Trądzik różowaty może objawiać się na różne sposoby. Według klasyfikacji National Rosacea Society wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje trądziku tego typu:
- forma grudkowo-krostkowa – przewlekły rumień wystęuje w środkowej części twarzy, a okresowo towarzyszą mu krostki i grudki;
- forma teleangiektatyczno-rumieniowata – na twarzy występuje rumień przelotny, któremu towarzyszą teleangiektazje; pojawia się często obrzęk twarzy oraz uczucie pieczenia i swędzenia;
- forma z dominacją zmian przerostowych – w okolicy strefy T oraz policzków i uszu pojawiają się guzy; może występować przy tym zapalenie mieszków włosowych;
- forma oczna – najmniej przyjemna i najbardziej niebezpieczna forma trądziku, która objawia się występowaniem przewlekłych jęczmieni i gradówek w okolicy oczu; chory często ma problemy z zapaleniem spojówek, rogówki lub brzegów spojówek;
Metody leczenia trądziku różowatego
Trądzik różowaty wymaga długotrwałej terapii, która może przyjmować różną formę. Stosuje się w zależności od stanu skóry leczenie miejscowe, doustne lub pielęgnację z użyciem dermokosmetyków. Wśród specyfików łagodzących zmiany trądzikowe wykorzystuje się preparaty na bazie metronidazolu, nadtlenku benzoilu, kwasu aelainowego, jak również sulfacetamidu sodowego (stężenie 10%) w połączeniu z siarką (stężenie 5%).
W przypadku terapii doustnej stosowane są najczęściej antybiotyki, które przypisywane są na receptę przez dermatologa. W zaawansowanych i ciężkich przypadkach stosuje się terapię retinoidami.