Rozstępy to nieestetyczne pręgi na skórze, które mogą się pojawiać w wyniku wahań wagi, nieprawidłowości hormonalnych, ciąży czy otyłości. Walka z nimi wymaga cierpliwości, ale nie jest to przedsięwzięcie skazane na niepowodzenie.
Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Rozstępy pojawiają się najczęściej po wewnętrznej stronie ud, na brzuchu i piersiach. Aby nie dopuścić do ich powstawania, należy po prostu prowadzić aktywny i zdrowy tryb życia. Mile widziana jest odpowiednio zbilansowana dieta, picie dużych ilości wody i ruch. Co ważne, należy robić to konsekwentnie ? ponieważ to właśnie tycie i chudnięcie na zmianę często przyczynia się do powstawania nieestetycznych pasków na skórze.
W trosce i piękną i jędrną skórę należy też regularnie stosować balsamy nawilżające, wykonywać masaże i peelingi. Jeśli mimo stosowania się do tych zaleceń zauważymy na skórze rozstępy, wtedy należy zintensyfikować wysiłki.
Domowe i apteczne sposoby na rozstępy
W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele różnych preparatów pomocnych w walce z rozstępami. Warto jednak pamiętać, że same kosmetyki nie usuną problemu, mogą jedynie spowodować, że kreski na skórze staną się mniej widoczne. Najlepsze są olejki, zawierające witaminy E i A, krzem, soję, skuteczne będzie również masło shea.
W domu walka z rozstępami powinna obejmować naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, pobudzające krążenie krwi, oraz szczotkowanie ciała na sucho. Do pielęgnacji warto włączyć domową miksturę na bazie oliwy z oliwek, fusów z kawy i soku z cytryny (działa rozjaśniającą na blizny i rozstępy), którą należy nałożyć na skórę i po 20 minutach zmyć.
Skuteczna likwidacja laserem
Najskuteczniej z problemem rozstępów radzą sobie zabiegi laserowe, wykonywane w kilku seriach w gabinecie kosmetycznym. Pozwalają na widoczną redukcję istniejących śladów i ich spłycenie oraz ujędrniają skórę i poprawiają jej ogólną kondycję.
Usuwanie zmian na skórze laserem frakcyjnym jest niezwykle precyzyjne, działamy tu bezpośrednio na skórę w miejscu rozstępu. Zabieg nie boli, ale jego efektem jest utrzymujące się przez kilka dni zaczerwienienie. Laseroterapia jest bezpieczna i nie wywołuje komplikacji, choć należy pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań do jej wykonania, m.in. przyjmowanie leków światłouczulających, stosowanie sterydów, ciąża, choroby, a nawet świeża opalenizna.
Po serii kilku zabiegów od razu zauważymy, że rozstępy stały się niemal niewidoczne. Aby podtrzymać efekt, nie możemy w czasie domowej pielęgnacji zapominać o kremach ujędrniających. Zawsze też powinniśmy dbać o odpowiednią dawkę ruchu.