Rozstępy to nic innego jak różowe bądź niekiedy czerwone prążki na skórze, jakie z czasem bledną, przechodząc tym samym w drugą fazę rozwoju. Pojawiają się one zarówno u kobiet, jak i mężczyzn i najczęstszym obszarem ich występowania są takie miejsca jak piersi, uda, pośladki, brzuch czy ramiona. Te płaskie lub wklęsłe paski na skórze wynikają z trudności ciała w nadążaniu za rozciąganiem skóry. To naturalny proces, który dla wielu osób jest powodem do kompleksów, dlatego warto wiedzieć, jak można zaradzić rozstępom i co zrobić, by przywrócić ciału gładkość i jędrność.
Czym są rozstępy i skąd się biorą?
Tak naprawdę większość osób boryka się z rozstępami, jednak nie wszyscy są świadomi, z czego wynikają te zmiany skórne. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że są one trwałe i wynikają z uszkodzeń struktury włókien. Naszą skórę tworzy tkanka łączna, w której znajdują się włókna kolagenowe oraz elastynowe (są szkieletem dla tych pierwszych). Razem sprawiają, że skóra ma wytrzymałość mechaniczną, jest elastyczna oraz jędrna. Prócz tego znajdują się w niej naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i potowe, a także zakończenia nerwowe.
W momencie, gdy na skórę działają mocne siły, jakie ją rozciągają, dochodzi do trwałych pęknięć włókien kolagenowych. Pęknięcia te są widoczne właśnie w postaci linii na ciele. Dodatkowo w obszarze rozstępów skóra staje się pomarszczona, wrzecionowata i pozbawiona mieszków włosowych oraz gruczołów. Najczęściej do nadmiernego rozciągnięcia dochodzi na brzuchu, pośladkach, udach, piersiach. Najpierw odczuwamy swędzenie skóry, potem zaczynają pojawiać się czerwono-fioletowe pasma. Tak wyglądają świeże rozstępy ze stanem zapalnym. To właśnie wtedy są one najbardziej podatne na stosowanie zabiegów, które mogą skutecznie zmniejszyć ich widoczność. Gdy zmiany wchodzą w fazę zanikową, stają się jasne i przypominają blizny.
Kto jest narażony na rozstępy?
Trzeba mieć na uwadze, że problem pojawiania się rozstępów jest bardzo powszechny – mówi się, że może występować u od 50 do 90% populacji i dotyczy to wszystkich osób – niezależnie od wieku czy płci. Występowaniu rozstępów sprzyjają rozmaite czynniki, które prowadzą do nagłego i silnego rozciągnięcia skóry. To uwarunkowania genetyczne, choroby czy przyjmowane leki, zmiany hormonalne czy stany fizjologiczne organizmu. Najbardziej narażone są kobiety w ciąży, osoby otyłe oraz te, u których dochodzi do częstych wahań wagi ciała, nastolatkowe w okresie dojrzewania – szczególnie w fazie intensywnego wzrostu. Wiele chorób także doprowadza do pojawiania się rozstępów.
Laserowe usuwanie rozstępów – czy pomaga?
Rozstępy to trwałe zmiany skórne, jednak dzięki zaawansowanej technologii oraz postępom w medycynie estetycznej dziś można skutecznie zmniejszyć ich widoczność i znacząco poprawić stan skóry. Tutaj szczególnie rekomendowana jest terapia laserem, która jest niezwykle popularna i cieszy się ustaniem wśród pacjentów. Wykorzystywany laser pobudza komórki skóry właściwej i sprawiają, że rozpoczyna się intensywna produkcja nowych włókien kolagenowych. Wystarczy reagować odpowiednio w porę – im świeższe zmiany, tym większa skuteczność terapii. Przy tym warto pamiętać, że laserowe usuwanie rozstępów wymaga podjęcia się serii kilku zabiegów.
Zabiegi laserowe należą do najskuteczniejszych, jeśli zależy nam na redukcji rozstępów. Dlatego nie warto się wahać i domowe sposoby na zminimalizowanie widoczności zmian skórnych uzupełnić o profesjonalne wsparcie w gabinecie.