Fotostarzenie skóry - na czym polega i jak można zapobiegać?

Fotostarzenie skóry – na czym polega i jak można zapobiegać?

Admin Blog

Proces starzenia się skóry jest czymś zupełnie nieuniknionym, czego nie jesteśmy w stanie powstrzymać czy zatrzymać na 100%, zachowując w pełni młody wygląd na całe życie. Jest to oczywiste i nikt raczej nie będzie temu przeczył. W niektórych przypadkach, skóra będzie traciła swoją witalność szybciej, a u innych osób zachowa jędrność i gładkość na dłużej. Wiele zależy od czynników genetycznych, które w około 20% odpowiadają za to, jak wyglądamy. Jednak w tym wszystkim nie można zapominać o ogromnym wpływie promieniowania UV na stan skóry. Dlatego ważne jest, by zadbać również o ochronę przed fotostarzeniem, ponieważ nad tym procesem możemy w pewien sposób przejąć kontrolę.

Czym jest fotostarzenie skóry?

Fotostarzenie się skóry to nic innego jak proces, który polega na uszkodzeniu cery oraz jej degeneracji. Wpływają na niego czynniki zewnętrzne wywołane promieniowaniem ultrafioletowym. Zaliczać do niego można zarówno światło emitowane przez słońce, ale nie tylko – to również lampy do opalania, które znajdują się w solarium. To właśnie one doprowadzają do wyraźnych i nie da się ukryć nieestetycznych zmian, które pojawiają się na skórze w partiach narażonych na ekspozycję. Najczęściej są to twarz, dekolt czy dłonie. Warto mieć na uwadze, że do przyspieszenia fotostarzenia się skóry doprowadza nie tylko nieustanne, długotrwałe naświetlanie, ale nawet jednorazowe opalanie, które wywołuje poparzenia.

Fotostarzenie skóry – objawy

Starzejąca się skóra traci na swojej jędrności, elastyczności i zdrowym wyglądzie. To nieuniknione, choć na szczęście możemy sobie pomóc, bo proces taki jak fotostarzenie przebiegał później. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem, szybko zauważymy na skórze takie zmiany jak:

  • zmarszczki występujące na czole, a także kurze łapki czy lwią zmarszczkę – wszystko z uwagi na to, że słońce pobudza do pracy wolne rodniki. Oprócz tego w reakcji obronnej na ostre słońce często marszczymy czoło czy mrużymy oczy, co doprowadza do powstawania zmarszczek mimicznych;
  • skóra staje się cienka, przesuszona, bardziej podatna na uszkodzenia oraz traci swoją sprężystość;
  • dochodzi do powstawania zmian przednowotworowych oraz nowotworowych, pośród których jest nie tylko czerniak, ale także rogowacenie posłoneczne, nowotwór kolczystokomórkowy oraz nowotwór podstawnokomórkowy.

Jak wygląda profilaktyka w przypadku fotostarzenie?

Każdy może samodzielnie włączyć profilaktykę, która pozwoli na zmniejszenie szkodliwego wpływu promieni słonecznych na skórę. Podstawowym krokiem jest sięganie po krem z filtrem przeciwsłonecznym – minimum SPF 30, który ochrania przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Krem, spray czy balsam do opalania pozwoli zyskać ładną i zdrową opaleniznę, a jednocześnie będzie świetnym zabezpieczeniem przed tym, co szkodliwe. Należy nałożyć produkt na skórę około 30 minut przed ekspozycją na słońce. Przy tym lepiej zrezygnować z częstych oraz zbyt intensywnych ekspozycji na słońce.

Jednocześnie warto wspierać kondycję swojej skóry, decydując się na zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym wzmożona będzie produkcja kolagenu i elastyny, które nadają skórze zdrowy i jędrny wygląd. Ponadto profesjonalne preparaty umożliwią także pozbycie się nieestetycznych zmian w postaci przebarwień posłonecznych.

Udostępnij nas: