Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Blizny potrądzikowe – skuteczne metody leczenia

SalonCeleste Blog

Blizny potrądzikowe (zanikowe) i przebarwienia to problem nie tylko osób w młodym wieku. Często, choć okres dojrzewania ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny po trądziku nadal są dużym utrapieniem.

 

Przypomnijmy , trądzik to stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Naturalna reakcja układu odpornościowego wspomaga proces gojenia uszkodzonej tkanki, ale aby wyleczyć wyprysk najpierw należy zwalczyć martwe bakterie i uszkodzone komórki. Dopóki nie rozwiążemy tego problemu proces gojenia będzie zaburzony, a nowopowstała tkanka nieprawidłowa. Tak właśnie powstają blizny zanikowe, które wyglądem przypominają miejscowe zagłębienia różnej wielkości w zależności od stopnia zaawansowania trądziku oraz stopnia zaburzeń związanych z gojeniem.

 

 

Blizna potrądzikowa to permanentna zmiana, której powodem jest utrata tkanki, która może mieć różne kształty i głębokość. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić, w ten sposób zmuszając organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Istnieje kilka metod walki z bliznami potrądzikowymi m.in. należą do nich:  peelingi chemiczne, mezoterapia igłowa oraz zabiegi laserowe.

 

Drobne blizny można redukować za pomocą zabiegu mezoterapii igłowej lub za pomocą peelingów chemicznych. Głębsze blizny wymagają większej uwagi dlatego do ich redukcji stosuje się laser Er:Yag.

 

PEELINGI CHEMICZNE I MEZOTERAPIA IGŁOWA

Peelingi chemiczne wywołują szereg zmian w naskórku i w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. W wyniku ich aplikacji dochodzi do wymiany skóry poprzez: zniszczenie warstw dotkniętych zaburzeniami, wywołanie stanu zapalnego w tkankach, namnażanie komórek naskórka. W walce z bliznami potrądzikowymi na uwagę zasługują następujące kwasy:

  • Kwas glikolowy ma ogromne zdolności do przebudowy skóry. Po serii zabiegów następuje gromadzenie się kolagenu i wzrost poziomu glikozaminoglikanów w brodawkowatej skórze właściwej.
  • Kwas migdałowy również posiada dużą zdolność przebudowy skóry- synteza kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Ma działanie rozjaśniające- przebarwienia pozapalne i posłoneczne. Działanie seboregulacyjne- normalizacja ilości sebum, przenikając do mieszka włosowego redukuje populacje bakterii Propionibecterium acnes, poprawiając wygląd skóry z trądzikiem pospolitym i różowatym. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne- budowa chemiczna zbliżona do antybiotyków o szerokim spektrum działania.
  • Peelingi chemiczne na bazie retinolu stanowią linię obrony przed objawami starzenia się skóry, z udowodnioną skutecznością w walce z chrono- i fotostarzeniem. Jest rekomendowany także w terapii redukcji blizn, rozstępów, hiperpigmentacji. Peeling silnie wspomaga produkcję nowego kolagenu oraz elastyny. Dodatkowo dzięki złuszczającym właściwościom pobudza naturalne procesy odnowy naskórka.

 

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu do skóry właściwej specjalnych preparatów wielowitaminowych z dodatkiem aminokwasów, kwasów nukleinowych, mikroelementów , kwasu hialuronowego, peptydów i czynników wzrostu. Podstawowym zadaniem tej kuracji jest dogłębne nawilżenie i spłycenie istniejących już blizn poprzez poprawę mikrokrążenia w tkankach.

Maksymalne efekty przyniesie cykl 8-10 mezoterapii. Pierwsze dwa miesiące to tak zwana fala uderzeniowa podczas której zabieg będzie powtarzany co 10-14 dni. Kolejny etap to faza podtrzymująca, obejmująca wizyty co 1,5-2 miesiące.

 

Skuteczność leczenia blizn zależy od czasu rozpoczęcia terapii, im szybciej rozpocznie się zabiegi po powstaniu trwałego uszkodzenia skóry na tym lepsze efekty można liczyć.Bardzo ważne jest, aby intensywność każdej kuracji oraz stosowane preparaty dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta. Wstępna konsultacja pozwala wyeliminować ewentualne zagrożenia, uniknąć powikłań i zapewniać jak najlepsze, długotrwałe rezultaty.

 

TERAPIE LASEROWE

W przypadku większych, starszych zbliznowaceń skuteczne są zabiegi laserowe.

Specjalnością naszego gabinetu kosmetycznego jest zabieg Twinlight, polegający na zastosowaniu dwóch rodzajów laserów podczas jednej sesji: Nd: YAG oraz Er: YAG.

Oba lasery charakteryzują się różnymi właściwościami, zatem każdy z nich wywołuje nieco inny efekt biologiczny:

  • Nd: YAG dociera do głębokich warstw skóry i tkanki podskórnej, co pozwala na dogłębne remodelowanie tkanek.
  • Er: YAG działa powierzchownie, niwelując niedoskonałości znajdujące się głównie na powierzchni skóry.

Połączenie obu tych wiązek podczas jednej sesji zabiegowej wzmacnia efekty kosmetyczne i estetyczne.

Trzy kroki kuracji laserowej

Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie wpływa na barwnik znajdujący się w bakteriach, które powodują rozwój trądziku. Pochłaniane promieniowanie niszczy drobnoustroje od środka, co powoduje spadek ilości zmian na skórze. Ponadto laser mobilizuje organizm do obrony, szybszej regeneracji oraz działa przeciwzapalnie.

 

1. Peeling laserowy

Dostępne są trzy poziomy intensywności: lekki, średni i głęboki. Dobierane są one indywidualnie podczas wizyty w gabinecie, odpowiednio do danego przypadku i defektu skóry. Działanie wiązki lasera wywołuje mikrouszkodzenia skóry, co mobilizuje ją do szybszej regeneracji. Jednocześnie wzrasta produkcja elastyny i kolagenu, które poprawiają gęstość skóry. Pobudzone zostają także komórki skóry właściwej (fibroblasty), co zmusza je do produkcji nowych włókien kolagenowych.

 

2. Resurfacing laserowy

Zabieg frakcyjnej, ablacyjnej regeneracji naskórka, polegający na wywołaniu jego minimalnego uszkodzenia, poprzez tzw. dziurkowanie. W ten sposób naskórek zostaje pobudzony do intensywnej regeneracji, a komórki do produkcji nowego kolagenu w głębokich warstwach skóry. Po zabiegu skóra staje się ujędrniona i wygładzona.

3. Remodeling skóry PIANO

Polega na wywołaniu kontrolowanego urazu termicznego kolagenu w skórze właściwej, bez szkody dla naskórka. Gojący się kolagen podlega remodelingowi pod nieuszkodzoną warstwa zewnętrzną, co prowadzi do polepszenia wyglądu skóry: wygładzenia oraz poprawy jej napięcia.

Udostępnij nas: