Co warto wiedzieć na temat rozstępów i pozbywania się ich na ciele?

Co warto wiedzieć na temat rozstępów i pozbywania się ich na ciele?

Admin Blog

Rozstępy stanowią jeden z najczęściej podejmowanych tematów i to nie tylko wśród przyszłych mam. To problem, który dotyka wiele osób – niezależnie od płci. Mało estetyczne ślady na ciele w postaci białych bądź czerwonych blizn pojawiają się w różnych miejscach – na brzuchu, udach bądź piersiach. Niekiedy są one wyzwaniem, które nie daje się w żaden sposób pokonać. Warto wiedzieć, co jest przyczyną rozstępów i co można zrobić, by rzeczywiście skutecznie uporać się z tym problemem, odejmując sobie kompleksów.

Skąd się biorą rozstępy na ciele?

Rozstępy to główny problem, który dotyczy kobiet ciężarnych. Mówi się, że aż 90% przyszłych mam ma z nimi problem. Powstają one w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. W jej partiach znajdują się specjalne włókna elastynowe oraz kolagenowe, które gwarantują odpowiednie napięcie, a co za tym idzie – również elastyczność. Gdy skóra jest narażona na ciągłe rozciąganie z różnych przyczyn, włókna te przestają być wytrzymałe. W efekcie zaczynają one pękać, co doprowadza do powstawania czerwonych zmian, które stanowią właśnie o pojawiających się rozstępach. Z czasem zaczynają one tracić swój kolor. Bledną i przybierają białawy kolor. Do czynników, które powodują rozstępy, należy nie tylko ciąża. To również różnorodne predyspozycje genetyczne, pojawiające się zmiany hormonalne (np. w okresie dojrzewania, gdy rośniemy w dynamicznym tempie), przyjmowanie leków steroidowych, nagły przyrost masy ciała czy też schorzenia, gdzie dochodzi do zaburzenia procesu produkcji kolagenu.

Co robić, by usunąć rozstępy?

Jak widać, rozstępy są bardzo powszechnym problemem, który dotyka wiele osób. Z uwagi na to, że coraz więcej się o nich mówi i wskazuje na możliwości ich minimalizowania, warto wiedzieć, że istnieją metody, dzięki którym można skutecznie się ich pozbyć. Laserowe usuwanie rozstępów jest popularnym sposobem i prawdziwym hitem. Terapia pomaga zredukować zmiany linijne, poprawiając nasz wygląd i dodając więcej pewności siebie. Laser pobudza fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej. Te zaś są efektywnie aktywowane do tego, aby rozpocząć produkcję kolejnych włókien, które są niezbędne do przywrócenia skórze elastyczności. Walka z rozstępami może być skuteczna. Wystarczy zasięgnąć porady profesjonalisty i wybrać odpowiedni salon medycyny estetycznej, gdzie specjalista będzie wiedzieć, w jaki sposób może nam pomóc. W przypadku każdego pacjenta należy dostosować odpowiednio terapię. Ważna jest przy tym regularność oraz cierpliwość, ponieważ zabieg powinno wykonywać się w seriach z przerwami trwającymi około 3-4 tygodnie. Uznaje się, że 3 sesje stanowią minimum, by osiągnąć pożądany efekt.

W jaki sposób zapobiegać rozstępom?

Warto wiedzieć, co robić, aby zapobiegać pojawianiu się rozstępów w przyszłości. Działania prewencyjne są kluczowe. Jeśli jesteśmy w ciąży, należy kontrolować wagę, ponieważ nie wolno przytyć więcej niż około 8-10 kg. Przy tym warto stosować specjalne kremy, które wzmocnią skórę oraz ćwiczyć, by zadbać o jędrność i sprężystość ciała. Ważny jest także styl życia oraz odżywiania się. Trzeba zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia, a przy tym o zdrową dietę. Regenerację skóry wspomagają witaminy zawarte w świeżych owocach oraz warzywach. Warto również postawić na orzechy, żelatynę, wodę niegazowaną.

Udostępnij nas: