Depilacja laserowa a opalanie - czy można się opalać przed i po zabiegu?

Depilacja laserowa a opalanie – czy można się opalać przed i po zabiegu?

Salon Celeste Blog

Piękna, złota opalenizna i jednocześnie skóra jedwabiście gładka to marzenie wielu z nas. Niestety opalanie i usuwanie niechcianych włosków metodą depilacji laserowej nie idą w parze.

Ostrożność

Do zabiegów laserowych trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Szczególnie w kontekście światła i ekspozycji na promieniowanie UV. Zabiegi laserowe to najprościej mówiąc terapia światłem, a zatem trzeba uważać, żeby tego niewidzialnego ?środka? nie przedawkować.

Czy możemy się opalać przed zabiegiem?

W naszej praktyce zawodowej bardzo często spotykamy się z pytaniami czy skóra może być opalona przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej? Odpowiedź brzmi absolutnie NIE. A dlaczego nie ?

Po pierwsze melanina. Jest ona istotnym elementem podczas depilacji laserowej. Odpowiedzialna nie tylko za kolor oczu, włosów czy skóry ale także za pojawiającą się opaleniznę na naszym ciele. Celem zabiegu laserowego jest wyniszczenie komórek macierzystych włosa. Pełną skutecznością cieszyć się on może jedynie kiedy skóra nie była jeszcze wyeksponowana na promienie UV, czyli nie rozpoczął się jeszcze proces melanogenezy. Światło lasera skierowane w stronę skóry musi zostać pochłonięte przez melaninę skóry i przetworzone na ciepło, aby zabieg był w pełni efektywny.To właśnie wtedy następuje proces rozpadania się komórek macierzystych.Ważne jest jednak to aby pochłaniana była melanina włosa, a nie melanina skóry.  Skóra opalona zawiera większą ilość melaniny i przez to będzie absorbować większą ilość światła. Opalony naskórek nie przepuszcza w pełni światła lasera do włosa. Właśnie wtedy światło nie dociera do barwnika włosa, tylko do barwnika naskórka. Powoduje to pogorszenie efektów zabiegu i grozi nawet poparzeniami skóry.

Po drugie skóra opalona jest podrażniona, a przez to bardziej wrażliwa. Zabieg laserowy mógłby spowodować dodatkowe podrażnienie w postaci poparzeń, których efektem mogą być przebarwienia, odbarwienia, a w konsekwencji nawet blizny.

Dlatego też przed wykonaniem zabiegu laserowego zaleca się wstępną konsultację w trakcie, której zostaną omówione wszystkie wskazania, przeciwwskazania do zabiegu jak również profilaktyka pozabiegowa.

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności po wykonanym zabiegu. Wtedy również nie powinniśmy eksponować skóry na słońce.

Po zabiegu

Podrażnienia i zaczerwienienia występujące po zabiegu depilacji laserowej pojawiają się u większości klientów. Często obecne jest uczucie pieczenia. Symptomy te mogą, ale nie muszą występować. Objawy te mogą pojawiać się jeszcze przez kilka dni po zabiegu. Należy pamiętać, że nie można ich nigdy bagatelizować. Jednym z najważniejszych zaleceń po wykonaniu depilacji laserowej jest zakaz opalania się zarówno na słońcu jak i w solarium. Dlaczego tak jest? Skóra po zabiegu jest podrażniona i nie można jej wystawiać na światło, ponieważ mogłoby to spowodować, że na skórze pojawią się przebarwienia. Po wykonaniu takiego zabiegu należy dokładnie chronić skórę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Aby zapewnić sobie idealną ochronę powinno się stosować kremy z chroniącymi filtrami z SPF przynajmniej 25.

 

Udostępnij nas: