Depilacja laserowa - jak się przygotować? Wiedza w pigułce

Depilacja laserowa – jak się przygotować? Wiedza w pigułce

Admin Blog

Depilacja przestała być domeną kobiet już dawno, więc coraz częściej zarówno Panie i Panowie decydują się na trwałe usunięcie owłosienia ciała. Trwałość zabiegu zależy od jego rodzaju, a także od warunków genetycznych – struktury włosów, szybkości odrastania, regeneracji skóry. Można usuwać włosy za pomocą maszynki w domowym zaciszu, ale efekt będzie krótkotrwały w porównaniu do depilacji laserowej. Jednak do zabiegów laserowych należy się odpowiednio przygotować. 

Profesjonalna porada

Pierwszym krokiem jest konsultacja u specjalisty, w trakcie której przeprowadzony zostanie wywiad lekarski. To istotne, gdyż może zadecydować o możliwości przeprowadzenia zabiegu w ogóle. W niektórych przypadkach zabiegi laserowe nie mogą być wykonywane z powodu różnych czynników, np. nadwrażliwości skóry.

Kosmetolog przeprowadza ocenę stanu skóry i włosów. Jeżeli nie ma przeszkód do wykonania zabiegu, ustalany jest rodzaj wiązki lasera. Najczęściej wykonuje się także próbę laserową, która ma sprawdzić reakcję skóry na wiązkę światła. W przypadku braku niepożądanych reakcji, umawiana jest data zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg depilacji laserowej nie zawsze można przeprowadzić. Osoby, które przyjmują leki obniżające krzepliwość krwi lub fotouczulające nie mogą być poddane zabiegowi. Przy chorobach nowotworowych, padaczce oraz chorobach skórnych (m.in. grzybica, łuszczyca) depilacja laserowa jest niemożliwa.

Zabieg nie zostanie wykonany także w przypadku posiadania tatuażu w miejscu, które chcemy poddać depilacji laserowej, przy świeżej opaleniźnie oraz u kobiet w ciąży. Depilacji laserowej nie wykonuje się raczej także, gdy włosy są jasne – blond, siwe lub rude.

Podstawowe zasady przygotowania do zabiegu

Przez okres miesiąca przed datą zabiegu należy powstrzymać się przed opalaniem i nadmiernym wystawianiem na słońce. Samoopalacze należy odstawić na dwa tygodnie przed zabiegiem. Należy dbać, by skóra była dobrze nawilżona i unikać podrażnienia jej. 

Wszelkie leki fotouczulające, jeżeli jest to możliwe, należy zaprzestać przyjmować na jeden do trzech tygodni przed zabiegiem. Zalicza się tutaj antybiotyki, przeciwdepresanty, leki sterydowe, a także aspirynę i środki przeciwbólowe z ibupromem. Odstawić należy także herbaty ziołowe na bazie dziurawca oraz nagietka.

Powinno się zaprzestać usuwania włosów na ciele sześć tygodni przed depilacją, zaś na twarzy na cztery tygodnie przed datą zabiegu. Włosy w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi należy usunąć na dzień przed depilacją poprzez zgolenie. Nie mogą wystawać nad powierzchnię skóry, gdyż może to spowodować oparzenie naskórka. 

Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z peelingów chemicznych, kosmetyków zawierających retinol lub izotretinoinę oraz kwasów owocowych. Należy również w tym czasie zrezygnować z kremów do depilacji oraz wosków.

Zabieg depilacji wykonuje się jedynie na czystej skórze, więc przed zabiegiem musimy usunąć dokładnie makijaż, pozostałości kremów oraz dezodorantów.

Udostępnij nas: