Peeling chemiczny to bezinwazyjny zabieg, który polega na nałożeniu na skórę specjalnego kwasu. To doskonały sposób na poprawienie stanu cery i pozbycie się niechcianych pamiątek w postaci plam i przebarwień. Jak często robić go wykonywać i jaką przerwę należy zachować między zabiegami?
Odpowiedni czas na peeling
Optymalnym okresem w roku na wykonanie tego zabiegu jest jesień i zima. W tym czasie nie jesteśmy narażeni na ekspozycję na mocne promieniowanie UV, którego należy unikać bezpośrednio po peelingu. To również dobry moment, by przygotować cerę na nadejście wiosny. Nie oznacza to jednak, że zabiegów z użyciem kwasu nie możemy wykonywać w ciągu całego roku. Peeling chemiczny można przeprowadzić w dowolnym momencie, jednak należy stosować ochronę przeciwsłoneczną i pod okiem profesjonalnej kosmetyczki dobrać odpowiedni preparat.
Jakie odstępy pomiędzy zabiegami?
Jednorazowe użycie kwasu może okazać się niewystarczające przy dużych przebarwieniach lub widocznych zmarszczkach. Stąd też pojawia się konieczność wykonania całej serii kuracji. W zależności od problemów skórnych dobierany jest rodzaj substancji, jej stężenie a także czas kontaktu ze skórą i częstotliwość wizyt. Przygodę z kwasami rozpoczyna się od użycia preparatów o niskim stężeniu, stopniowo przechodzi się do wyższych. Trzeba dać skórze czas, by mogła się zregenerować, więc zabiegi w serii wykonuje się zazwyczaj w dwutygodniowych odstępach czasu. Niezalecane jest zrobienie sobie dłuższej, kilkumiesięcznej przerwy, gdyż działanie kwasów musi być odpowiednio trwałe i silne. Zwykle wykonuje się do 10 zabiegów na bazie niskiego stężenia i około pięciu przy wysokich stężeniach. Właśnie wtedy otrzymujemy jak najlepsze efekty.
Jakich efektów możemy się spodziewać?
Prawidłowo wykonany peeling w równych odstępach czasu poprawia napięcie i wygładza skórę. Dodatkowo oczyszcza ją z zaskórników, wygładza blizny i redukuje przebarwienia (także te posłoneczne). Kwas poprawia mikrokrążenie i sprężystość, dzięki czemu wyglądamy młodziej i bardziej promiennie. Po wykonaniu zalecanej liczby serii i po ścisłym stosowaniu zaleceń – oczekiwane rezultaty są bardzo trwałe.
Zabiegi są bezpieczne dla organizmu i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych, aczkolwiek zaraz po użyciu kwasów może wystąpić lekkie zaczerwienienie skóry. Warto pamiętać, że nie należy poddawać się zabiegom z wykorzystaniem peelingów chemicznych, jeśli chorujemy na aktywną formę opryszczki lub stwierdzono u nas alergię na jakąkolwiek substancję będącą składnikiem kwasu.