Laserowe zamykanie naczynek - przebieg, przeciwskazania

Laserowe zamykanie naczynek – przebieg, przeciwskazania

Salon Celeste Blog

Pękające naczynka to problem, który dotyka sporej liczby osób. Najczęściej spowodowany jest uwarunkowaniami genetycznymi, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami hormonalnymi czy nadmierną wrażliwością skóry. Jednak dzięki nowoczesnej kosmetologii można skutecznie pozbyć się mało estetycznych zmian.

Zmiany naczyniowe – rodzaje

Ludzka skóra unaczyniona jest przez dwa sploty naczyniowe, które biegną równolegle do jej powierzchni – powierzchowny i głęboki. Są one połączone ze sobą siecią naczyń prostopadłych. W przypadku patologii naczyniowej najczęściej pojawiają się teleangiektazje, rumień, naczyniaki, plamki rubinowe oraz zmiany naczyniowe w kończynach dolnych.

Teleangiektazja to nic innego jak trwałe rozszerzenia drobnych naczynek o czerwonym zabarwieniu, które widać przez skórę. Najczęściej związane są z wrodzonymi wadami rozwojowymi tętnic i żył. Rzadziej mają charakter wtórny i powstają na skutek działania czynników zewnętrznych. Licznie przylegające do siebie teleangiektazje dają rumień naczyniowy.

Jak przebiega proces laserowego zamykania naczynek?

Najskuteczniejszą metodą w walce z popękanymi naczynkami jest laseroterapia. Obecnie wykorzystuje się m.in. laser Fotona. Głównym celem wiązki laserowej jest hemoglobina. Energia lasera jest pochłaniana przez krew znajdującą się w naczyniach, które dzięki temu ulegają zniszczeniu. Na skutek tego naczynia krwionośne cofają się, a naturalne procesy regeneracyjne usuwają tkankę naczynia w taki sam sposób, jak każdy inny siniak. Proces ten trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Laseroterapia jest zabiegiem w 100% bezpiecznym, gdyż nie prowadzi do uszkodzenia tkanek. Efekty można zaobserwować już na ogół po pierwszym zabiegu. Trzeba jednak podkreślić, że nie u wszystkich osób będzie widać poprawę zaraz po zabiegu, ponieważ kwestią indywidualną jest przebieg procesu resorpcji (wchłaniania) naczynka przez organizm. Czasami na efekty trzeba poczekać od kilku dni do kilku tygodni. Należy również pamiętać , że u osób u których istnieje tendencja do pojawiania się naczyń krwionośnych mogą ona pęknąć ponownie. Warto pamiętać, że laserowe zamykanie naczynek jest metodą bardzo skuteczną.

Laserowe zamykanie naczynek – jak wygląda postępowanie po zabiegu?

W przypadku zamykania naczynek na nogach konieczny jest zakup rajstop uciskowych bądź bandaża elastycznego. Powinno się założyć je zaraz po zabiegu i nosić przez około 3-4 tygodnie, aż do wizyty kontrolnej. Należy unikać w tym czasie gorących kąpieli oraz bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Na skutek aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi, co spowodować może odbudowę naczyń krwionośnych. Przez 6 tygodni po zabiegu zaleca się również stosowanie kremów z filtrem minimum SPF 50.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Niestety laserowego zamykania naczynek nie można przeprowadzić u wszystkich osób. Zabieg nie jest wskazany dla osób posiadających świeżą opaleniznę, a także kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Laseroterapii nie powinno się również wykonywać w trakcie przyjmowania leków o właściwościach światłouczulających (należy odstawić je na co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem). Laserowe zamykanie naczynek odradza się osobom chorym na cukrzycę czy padaczkę. Podobnie jest w przypadku infekcji skórnych, które obejmują obszar przeznaczony do zabiegu.

Udostępnij nas: