Piękna i gładka skóra to marzenie każdej kobiety. Niestety z wiekiem jej stan się pogarsza, dlatego aby zachować młodzieńczy wygląd należy o nią odpowiednio dbać. Regularne oczyszczanie i aplikacja kremów odżywczych jednak nie wystarczy! Niekiedy warto postawić na zdobycze medycyny estetycznej. W ostatnich latach wśród pań na całym świecie furorę robi mezoterapia.
Co zatem oznacza ta tajemnicza nazwa?
Jest to niechirurgiczny zabieg miejscowy, który polega na podaniu do skóry właściwej różnego typu preparatów (rewitalizujących lub witaminowych) przy pomocy drobnych, ale gęsto aplikowanych nakłuć. Sława mezoterapii jest ogromna i w pełni zasłużona, ze względu na jej nieinwazyjny charakter i bardzo skuteczny efekt odmładzający i regeneracyjny.
Jak sama nazwa wskazuje, zabieg ten polega na wzmocnieniu tkanki od środka. Za pomocą serii mikronakłuć podaje się głęboko pod skórę substancje odżywcze. Wstrzykiwany preparat, tzw. mezokoktajl, jest wysoko skoncentrowaną mieszanką optymalnie dobranych składników zgodnych z potrzebami pacjenta.
Składniki w mezoterapii
Preparaty stosowane w zabiegach na twarz, szyję oraz dekolt składają się przede wszystkim z takich substancji, jak witaminy (najczęściej A, C, E), a także białka, aminokwasy, związki czynne wyizolowane z alg lub zielonej herbaty oraz przede wszystkim kwas hialuronowy.
Ten ostatni stanowi główny składnik koktajli mezoterapeutycznych. To związek naturalnie występujący w naszej skórze. Działa na zasadzie gąbki, wiążąc wodę w głębokich partiach tkanki. Jedna cząsteczka czystego kwasu hialuronowego może związać ok. 250 pojedynczych molekuł H2O. Ponadto, dostarczane witaminy wykazują w ten sposób 100% swojej aktywności. Bezpośrednia droga podania sprawia, że te nietrwałe związki praktycznie się nie utleniają, a ich stężenie jest wystarczające do zwiększenia produkcji kolagenu czy hamowania procesów wolnorodnikowych degenerujących skórę.
Dość często stosowaną praktyką jest wykorzystywanie w zabiegach osocza bogatopłytkowego, czyli odwirowaną krew własną pacjenta. Ciecz ta ma bowiem fantastyczne właściwości regeneracyjne i jest bez wątpienia jednym z najbardziej skutecznych sposobów na odmłodzenie.
Jak często trzeba wykonywać mezoterapię?
Każdy zabieg zmienia skórę na lepsze. Jeśli jednak efekty mają się utrzymać na stałe, należy go wykonać w serii. W zależności od stanu twarzy i zastosowanego preparatu, z reguły wykonuje się od 3 do 7 zabiegów, w odstępach co 7-21 dni. Po zakończeniu terapii wystarczy wykonać już tylko zabieg przypominający co ok. pół roku.