Mikrodermabrazja to popularny zabieg kosmetyczny, który polega na oczyszczaniu skóry twarzy poprzez redukcję (tj. ścieranie) warstw zewnętrznych naskórka. Znajduje ona zastosowanie w wielu przykrych dolegliwościach cery, takich jak prosaki, rozszerzone pory, przebarwienia, zaskórniki czy blizny potrądzikowe. Kiedy warto zdecydować się na nią? Odpowiedzi poniżej.
Mikrodermabrazja – na czym polega?
Usunięcie zrogowaciałych warstw naskórka jest tutaj istotą. Przed zabiegiem należy starannie oczyścić twarz z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak nadmiar sebum, kurz i brud, a także konieczne jest dokładne zmycie makijażu i nałożonych wcześniej kremów. Dobrze jest przetrzeć twarz spirytusem kosmetycznym lub kwasem bornym, aby dodatkowo odtłuścić powierzchnię skóry.
Skuteczność zabiegu zależy od oddziaływania na kolejne, coraz głębsze warstwy naskórka, które po oczyszczeniu ze zrogowaciałych fragmentów rozpoczynają procesy regeneracyjne. Dzięki mikrodermabrazji cera staje się gładka i promienna, zyskuje zdrowy koloryt i wygląd, a także jest bardziej podatna na korzystne oddziaływanie nałożonych na nią preparatów odżywczych. Synteza elastyny i kolagenu w oczyszczonej skórze przyspiesza po zabiegu, co skutkuje zwiększeniem jej elastyczności.
Co warto wiedzieć o mikrodermabrazji?
Uchodzi ona za dość inwazyjny zabieg kosmetyczny, a zatem poddanie się mu trzeba starannie zaplanować i przemyśleć. Bezpośrednio po wizycie w salonie mogą pojawić się podrażnienia i zaczerwienienia, które nierzadko utrzymują się przez 2-3 dni. Warto mieć to na uwadze, jeśli w niedługiej perspektywie czeka nas wyjście, lub z innych powodów zależy nam na perfekcyjnym wyglądzie danego wieczoru.
Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu w przypadku potencjalnie dużej ekspozycji cery na niekorzystne warunki atmosferyczne – szczególnie w najgorętszych dniach lata i w trakcie mroźnej zimy, kiedy to osłabionej skóry nie da się skutecznie chronić przed oddziaływaniem promieni słonecznych i chłodu. Po mikrodermabrazji należy dać twarzy odpocząć przez kilka dni, tzn. nie korzystać z solarium, zawiesić stosowanie peelingów i innych kosmetyków o silnym działaniu. Niewskazany jest także kontakt z mocno chlorowaną wodą (np. w basenie), która mogłaby doprowadzić do nadmiernego wysuszenia.
Wiele sprzecznych opinii na temat mikrodermabrazji sprawia, iż trzeba przekonać się osobiście o jej efektach. Oczyszczona i zdrowa skóra jest marzeniem każdej osoby – jeśli kosmetyczka nie stwierdzi istotnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu (m.in. otwarte rany, opryszczka, łuszczyca), warto wypróbować tę metodę oczyszczającą.