Negatywne skutki nadmiernego opalania

Negatywne skutki nadmiernego opalania

Salon Celeste Blog

Promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z najistotniejszych czynników środowiskowych, wpływających na wygląd i kondycję skóry. Zauważalną reakcją na promieniowanie słoneczne jest natychmiastowe zaczerwienienie skóry oraz jej opalenizna.

To, czego nie widzimy od razu, to powstawanie bardzo dużej ilości wolnych rodników oraz uszkodzenie DNA komórkowego, co w konsekwencji prowadzi do szybkiego starzenia się skóry oraz stymuluje rozwój procesów nowotworowych. Korzystanie z solarium również zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry i powstania nowotworu skóry.

Osoby z jasną karnacją najbardziej narażone na poparzenia

Ryzyko uszkodzenia skóry , a w konsekwencji zachorowalność na raka skóry jest związane przede wszystkim z liczbą oparzeń słonecznych.

Ryzyko poparzenia skóry jest znacznie wyższe u osób z jasną karnacją. Jednak osoby z ciemniejszą karnacją również powinny zabezpieczać skórę przed słońcem, aby ograniczyć narażenie na szkodliwe promienie UV i zapobiegać uszkodzeniom skóry.

Niektóre leki (np. antybiotyki, leki przeciwdepresyjne na bazie dziurawca, leki przeciwtrądzikowe) mogą zwiększać wrażliwość na słońce.

Dlaczego słońce może być niebezpieczne

Słońce emituje promienie, które mogą działać dobroczynnie jak również mogą szkodzić. Są one znane jako promienie ultrafioletowe (UV), spośród których wyróżnione zostały trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC. Wszystkie rodzaje promieniowania UV mogą uszkodzić skórę, ale każdy z nich oddziałuje na nią inaczej.  Promienie UVA, stanowią 95 procent promieniowania docierającego do powierzchni ziemi. Przenikają one do warstwy siateczkowej i brodawkowatej skóry właściwej, powodując niszczenie włókien kolagenu i elastyny -fotostarzenie. Wywołują także nieregularne przebarwienia skóry poprzez zaburzenie działania melanocytów. Promienie UVB, powodują oparzenia słoneczne, rumień, przyspieszają starzenie się i zwyrodnienie słoneczne skóry, mogą  przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry (czerniak).

Pierwsze oznaki poparzeń słonecznych

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem oparzeń słonecznych jest zaczerwienienie skóry. Inne zauważalne objawy to kłujący ból i uczucie ciepła, które promieniuje z powierzchni skóry. Ból i dyskomfort często narastają wraz z upływem czasu po ekspozycji na słońce i trwają od 12 do 48 godzin. Małe pęcherze, które początkowo mogą być niezauważalne, mogą tworzyć i prowadzić do łuszczenia się skóry kilka dni po ekspozycji. Poważne oparzenia słoneczne mogą powodować większe pęcherze. Inne, mniej powszechne objawy oparzeń słonecznych to nudności, osłabienie, objawy grypopodobne, gorączka, dreszcze, ból głowy i szybkie tętno. Objawy te mogą być również objawami stresu cieplnego lub udaru cieplnego dlatego nie należy ich bagatelizować.

Jak chronić skórę przed uszkodzeniami podczas opalania

Aby zapobiec negatywnym skutkom działania promieniowania ultrafioletowego należy odpowiednio zabezpieczyć naszą skórę przed działaniem jego promieni. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne o jak najwyższym współczynniku ochronnym  nie tylko przed wyjściem na plażę, ale również na co dzień.
Wybierając filtr ochronny trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy chroni on przed  promieniowaniem UVA jak i UVB.
Warto szukać kremu zapewniającego aktywną naprawę fotouszkodzeń w DNA, np. dostępny w naszym gabinecie  Fotoprotektor marki Homecare, gwarantuje nie tylko wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 50, ale także jednoczesną naprawę skóry. Krem ten zawiera filtry chroniące przed promieniowaniem całego spektrum UV, antyoksydanty, oraz enzymy naprawiające DNA.

Możemy zapobiec szkodliwym skutkom ekspozycji na słońce również poprzez przestrzeganie zasad, spośród których należy wyróżnić:

  • Powinniśmy zastosować krem przeciwsłoneczny 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Pamiętajmy również o posmarowaniu często zapominanych obszarów takich jak uszy, usta i linia włosów. Krem z filtrem należy aplikować co dwie godziny, a także za każdym razem, gdy zażywamy kąpieli.
  • Unikajmy opalania w godzinach największego nasłonecznienia od 12 do 15, wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze.    
  • Zbyt długa ekspozycja na słońce jest szkodliwa, dlatego powinniśmy korzystać z pięknej pogody przebywając w cieniu lub używając parasola.

 

Udostępnij nas: