Jak ochronić skórę przed słońcem?

Jak ochronić skórę przed słońcem?

Salon Celeste Blog

W XXI w. wieku ładna opalenizna i zdrowy wygląd skóry to symbol piękna oraz seksapilu. Mało osób sobie zdaje jednak sprawę z tego, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie UV i w dodatku brak odpowiedniej przed nim ochrony mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia i wygląd naszej skóry.

Efekty UVA i UVB na skórze

Pierwszym objawem niekorzystnego działania promieniowania słonecznego jest nadmierne przesuszanie się naskórka, co objawia się tym, że skóra zostaje pozbawiona elastyczności, a tym samym jest nieco bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Przesuszenie naskórka powoduje również zwiększoną produkcję sebum. Gruczoły łojowe próbują go usilnie nawilżyć, natłuścić. Dzieje się tak, ponieważ skóra automatycznie próbuję przywrócić równowagę hydrolipidową, co może powodować powstawanie zaskórników oraz w konsekwencji doprowadzić do powstania nawet ropnego trądziku. Oprócz tego oczywiście mogą powstawać różnej wielkości plamy na skórze, przebarwienia, wspomniane wcześniej już zmarszczki oraz popękane naczynka krwionośne które znacząco pogarszają walory estetyczne naszego ciała. Jednak najbardziej groźnym dla naszego życia i zdrowia efektem opalania się bez zabezpieczenia jest nowotwór złośliwy zwany zwykle “czerniakiem”.

Kosmetyki z filtrem?

Jak powszechnie wiadomo, aby niebezpieczeństwo powstania groźnych dla zdrowia i życia nowotworów lub innych chorób skóry było mniejsze, należy zminimalizować negatywny wpływ promieni słonecznych na naszą skórę. Można tego dokonać stosując kosmetyki z filtrami, które cechują się dużą skutecznością, a w swoim składzie winny zawierać specjalne substancje blokujące dostęp promieni UVA i UVB do naszej skóry!

Będą to z pewnością filtry fizyczne, czyli związki chemiczne które mają zdolność całkowitego odbijania lub rozpraszania promieniowania UV i całego światła słonecznego. W tego typu kosmetykach stosowane są dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Chronią one przed każdym rodzajem promieniowania słonecznego. W kosmetykach mogą znaleźć się również filtry chemiczne, czyli związki chemiczne wykazujące zdolność pochłaniania promieniowania UV. W kosmetykach takich stosowane są: Octinoxate i Homosalate.

Antyoksydanty

Dobry wpływ na stan naszej skóry mogą mieć również środki zawierające różnego typu antyoksydanty. Najczęstszymi antyoksydantami stosowanymi w tego typu kosmetykach są witaminy E, C oraz flawonoidy, a w tym koenzym Q10 oraz beta-karoten.

Trzeba również pamiętać o tym, że kremy nawet o najwyższym stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym mogą zapewnić jedynie nieco ponad 55% skuteczności przeciw wolnym rodnikom. Aby zapewnić sobie lepszą ochronę, należy stosować kosmetyki zawierające równocześnie antyoksydanty oraz filtry chemiczne oraz fizyczne chroniące nas przed promieniowaniem UV. Da nam to o wiele wyższy poziom ochrony, niż kosmetyk, który zawiera tylko jeden z wymienionych wyżej czynników blokujących promieniowanie słoneczne przed dostępem do naszej skóry.

Zdrowy rozsądek

Warto też zwrócić uwagę, że nie należy opalać się również podczas, gdy słońce znajduje się w najwyższym położeniu na niebie, czyli w tak zwanym zenicie. Jeśli już wystawiamy się na słońce podczas największego upału, należy powtarzać smarowanie się kremem do opalania z antyoksydantami i filtrem blokującym dostawanie się promieniowania UV do naszej skóry co około dwie godziny lub po każdej kąpieli na przykład w morzu, czy jeziorze. Dobrze jest też stosować kosmetyki nawilżające skórę przed i po opalaniu. Nie należy również opalać skóry, która doznała dzień lub kilka dni wcześniej choćby tylko lekkich oparzeń słonecznych. Może to doprowadzić do powstawania poważnych urazów oparzeniowych i przyspieszyć rozwój nowotworu nawet, jeśli stosuje się kremy z filtrem i antyoksydantami.

Odwracanie fotostarzenia?

Współczesna kosmetologia oferuje różnego typu metody, które na poziomie komórkowym mogą odwrócić fotostarzenie się naszej skóry. Można to osiągnąć dzięki specjalnemu peelingowi, który na poziomie komórkowym może naprawić uszkodzone promieniami słonecznymi DNA. Zabiegi tego typu są dobrym rozwiązaniem dla osób, które bardzo często zażywają kąpieli słonecznych. Warto też pamiętać aby w twojej kosmetyczce oprócz kremu z filtrem nie zabrakło kosmetyków bogatych w antyoksydanty. Między innymi jak te , które są zawarte w linii Factor G, marki Sesderma.  Dzięki zawartości czynników wzrostu, antyoksydantów i nanotechnologii, skuteczniej przenikają do głębszych warstw skóry, poprawiając syntezę kolagenu i elastyny, co skutkuje zwiększeniem elastyczności skóry i spłyceniem zmarszczek.

Podsumowanie

Jak nakreśliliśmy powyżej, na dobrą ochronę przed promieniami UV składa się wiele czynników. Nie należy poprzestawać na stosowaniu tylko jednego punktu, omówionego przez nas w niniejszym artykule, ale dobrze jest używać wszystkich zabezpieczeń jednocześnie. Nie należy też zbytnio oszczędzać na tego typu produktach, gdyż gra toczy się o nasz wygląd i zdrowie naszej skóry.

 

Udostępnij nas: