Choć lato kojarzy się nam zwykle z odpoczynkiem, relaksem i opalaniem, to niekiedy zdarza się, że po wakacjach na skórze zostają nieprzyjemne niespodzianki w formie różnego rodzaju przebarwień. Najpopularniejszymi i nadającymi młodzieńczego uroku są oczywiście piegi, ale poza nimi jesteśmy narażeni na inne, mniej urokliwe plamy w okolicy czoła, policzków oraz podbródka, takie jak ostuda lub melanoza Riehla.
Jak skutecznie zwalczać przebarwienia skóry?
Domowe sposoby rzadko przynoszą zamierzone efekty. Dlatego w przypadku zauważenia niepożądanych zmian w postaci przebarwień, najlepiej od razu udać się do salonu kosmetycznego w celu konsultacji u specjalisty, który np. za pomocą lampy Wooda zdiagnozuje dotyczący nas problem. W zależności od charakteru i nasilenia przebarwień, skutecznie w walce z nimi mogą okazać się różne metody.
Terapie depigmentacyjne z użyciem kremów rozjaśniających i masek
W ich ramach blokujemy syntezę melaniny. Proces składa się najczęściej z dwóch etapów: pierwszy polega na nałożeniu przez specjalistę na twarz maski, a drugi na kontynuowaniu kuracji w warunkach domowych za pomocą specjalistycznego kremu. Skuteczność takich zabiegów w leczeniu przebarwień powstałych po opalaniu wynosi nawet 99% już w pierwszym tygodniu od zastosowania specyfików. Terapia powinna być kontynuowana nieprzerwanie przynajmniej przez okres 3 miesięcy.
Peelingi chemiczne
To stricte kosmetyczna metoda o stosunkowo dobrym stopniu efektywności, która polega na zastosowaniu specyfików z dodatkiem kwasów. Ich zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy i zniwelowanie widoczności nieatrakcyjnych przebarwień.
Terapie laserowe
Tutaj wykorzystywany jest m.in. laser frakcyjny, przeznaczony głównie do stosowania w zabiegach medycyny estetycznej. Jego działanie polega na bezpośrednim rozbijaniu barwnika (melaniny) za pomocą pikosekundowego impulsu. Jest to dotychczas najbardziej efektywna metoda, pozwalająca nam na niemal natychmiastowe zlikwidowanie problemu przebarwień.
Profilaktyka zapobiegająca
Warto jednak pamiętać, że aby nasza skóra dłużej zachowała młodzieńczy wygląd, a w szczególności, by pozostawała zdrowa, należy stosować odpowiednie kremy do twarzy z filtrem blokującym przedostawanie się szkodliwego promieniowania UV do głębszych partii tkanki, oraz unikać ekspozycji na słońce już widocznych, powstałych wskutek opalania różnego rodzaju plam i przebarwień. Istotnym jest też unikanie długotrwałego opalania w trakcie antybiotykoterapii, terapii hormonalnej oraz podczas stosowania leków z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub ketanol.