Peelingi chemiczne są znane także jako chemabrazja i wykorzystują substancje chemiczne do usunięcia martwego naskórka oraz zanieczyszczeń. Tego typu peelingi można wykonywać zarówno dla całego ciała, jak i samej twarzy. Najczęściej chemabrazja opiera się na wykorzystaniu kwasów, m.in. migdałowego, witaminy A, glikolowego, czy beta- i alfahydroksykwasów. Jednak rodzaj peelingu dobierany jest do potrzeb pacjenta.
Efekty chemabrazji
Podstawowym efektem jest oczyszczenie skóry twarzy przez usunięcie martwego naskórka. Intensywność zabiegu zależy od rodzaju dobranego peelingu chemicznego. W efekcie następuje redukcja zmarszczek, zniwelowanie zmian trądzikowych, a także spłycenie blizn i bruzd na twarzy. Dzięki działaniu rozjaśniającemu, chemabrazja pomaga w wyrównaniu kolorytu twarzy oraz usuwaniu przebarwień.
Skóra staje się wyraźnie ładniejsza i świeża. Pobudzone zostaje mikrokrążenie skóry twarzy i przyspieszona regeneracja naskórka. Twarz po zabiegu pozostaje oczyszczona, gładka i miękka w dotyku. Zabieg pozwala przywrócić młodzieńczy wygląd twarzy, dodatkowo odżywiając ją i nawilżając w zależności od dobranych substancji aktywnych.
Peeling chemiczny ? przed i po
Zabieg chemabrazji wymaga specjalnej procedury przygotowania przed zabiegiem oraz profilaktyki po zabiegu dla bezpieczeństwa pacjenta oraz optymalnych efektów. Na sześć tygodni przed chemabrazją należy pożegnać się z papierosami oraz odstawić leki rozrzedzające krew. Wszystkie infekcje skórne powinny zostać wyleczone przed wykonaniem zabiegu.
Zabieg powinien zostać poprzedzony konsultacją z kosmetologiem lub lekarzem, dzięki któremu można będzie dobrać bezpieczny i odpowiedni preparat do potrzeb pacjenta. Ważne jest powiadomienie na temat alergii, nietolerancji i nadwrażliwości na substancje, które mogą zostać użyte w czasie zabiegu.
Po peelingu chemicznym kosmetolog nakłada krem łagodzący na skórę twarzy, by zapobiec podrażnieniom. W przypadku występowania niepożądanych efektów (np. zaczerwienia, pieczenie, swędzenie) zaleca się korzystanie z zimnych kompresów. Dodatkowo, na okres około tygodnia po zabiegu powinno się unikać wystawiania twarzy na słońce.
Rodzaje peelingów chemicznych
Peeling chemiczny może różnić się nie tylko zastosowanymi preparatami, ale także intensywnością zabiegu. Wyróżniamy trzy typy peelingów ze względu na ich inwazyjność, a każdy z nich łączy się z innymi konsekwencjami.
Pierwszym typem jest peeling powierzchniowy. Jest on najdelikatniejszy, gdyż nie dociera głęboko. Można go wykonywać regularnie, co tydzień przez okres 6 tygodni. Nie wymaga one rekonwalescencji po zabiegu. Przeznaczony jest przede wszystkim do zniwelowania problemu trądziku, płytkich blizn i zmarszczek oraz wyrównania kolorytu.
Drugi typ peelingu chemicznego stanowi średnio głęboki. Idealnie sprawdza się przy bliznach po trądziku oraz zmarszczkach. Peeling wnika w skórę właściwą, więc może być wykonywany jedynie raz w roku.
Ostatni typ to peeling głęboki, który ściera warstwę martwą naskórka oraz skóry właściwej. Wymaga użycia silnych preparatów, przez co jest inwazyjny dla skóry. Wykonywany jest zazwyczaj za zgodą lekarza i wymaga specjalnie dopasowanej profilaktyki pozabiegowej. Wykorzystywany jest przede wszystkim do redukcji zmarszczek głębokich.