Gładka skóra to marzenie wielu z nas. Próbujemy wielu sposobów, by pozbyć się niechcianego owłosienia. Często kosztuje nas to wiele czasu, nerwów, pieniędzy i zaciskania zębów z bólu, a ich skuteczność nie zadowala. Nie musi tak być. Jakie metody depilacji są więc najbardziej efektywne?
Tradycyjne metody usuwania włosów, takie jak: golenie, depilacja woskiem oraz pastą cukrową przynoszą krótkotrwałe efekty. Techniki te cechuje bolesność, a także konieczność regularnego i stałego powtarzania. Powszechne metody walki z niechcianym owłosieniem narażają skórę na liczne podrażnienia poprzez zapalenie mieszków włosowych i wrośnięcie włosów prowadząc nawet do bliznowacenia skóry.
Jaki sposób depilacji przyniesie najlepsze efekty?
Jest nim depilacja laserowa, która charakteryzuje się 90% skutecznością. Najbardziej skutecznym laserem do depilacji laserowej jest laser diodowy o długości fali 808nm.
Kiedy depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna?
Do najczęściej zadawanych pytań należą: “Czy to naprawdę działa?”, “Czy na pewno pozbędę się zbędnego owłosienia?”. Skuteczność depilacji laserowej zależy przede wszystkim od koloru włosów oraz kolorytu skóry. Pacjenci, posiadający bardzo ciemne i mocne/grube włosy bardzo często obawiają się, że laser nie “poradzi” sobie z ich owłosieniem. Nic bardziej mylnego – ciemne, mocne włosy oraz jasna karnacja to profil idealnego kandydata do przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej.
Wielu z was zadaje sobie w tym momencie pytanie dlaczego? Mianowicie w trakcie zabiegu światło lasera zostaje pochłonięte przez melaninę włosa i zostaje zmienione w ciepło. Proces ten powoduje rozpad komórek macierzystych włosa. Ważne jest jednak to aby pochłaniana była melanina włosa, a nie melanina skóry. Skóra opalona zawiera większą ilość melaniny i przez to będzie absorbować większą ilość światła. Dlatego w momencie gdy światło lasera napotka na melaninę w opalonym naskórku, to znaczna część jego światła zostanie pochłonięta właśnie przez barwnik naskórka, a nie barwnik włosa. To zdecydowanie pogorszy skuteczność zabiegu, a w dodatku może spowodować poparzenie skóry.
Dlaczego jasne włosy usuwa się trudniej?
Jasne włosy są włosami trudnymi do usunięcia, ponieważ zawierają znikome ilości melaniny, dlatego podczas jednej sesji zabiegowej ilość absorbowanej energii będzie niewielka, a więc potrzebna będzie znacznie większa ilość zabiegów niż w przypadku włosów ciemnych. Ewentualnie włosy te można próbować usunąć innym rodzajem lasera. Laser neodymowo jagowy w przeciwieństwie do lasera diodowego ma powinowactwo do hemoglobiny, obierając za cel przepływ krwi w podstawie mieszków włosowych.
Kolejnym i ostatnim warunkiem skutecznej depilacji laserowej jest faza włosa. Aby skutecznie usunąć owłosienie musimy utrafić na fazę anagenową czyli fazę wzrostu włosa. To właśnie w tej fazie dochodzi do produkcji melaniny przez melanocyty.