Wiosna sprzymierzeńcem laseroterapii
Trudno sobie wyobrazić gabinet medycyny estetycznej i kosmetologii bez lasera. Pomimo, że zasada działania wszystkich laserów jest taka sama to każdy laser ma bowiem swoją specjalizację. Niektóre są lepiej wychwytywane przez melaninę, inne przez hemoglobinę czy wodę tkankową – a to stwarza szeroki zakres możliwości wykorzystania lasera. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegów laserowych m.in. jest nimi okres głębokiego nasłonecznienia i opalenizna. Dlatego też jeśli zastanawiasz się nad zabiegami laserowymi, musisz się pospieszyć! Wiosna to zdecydowanie ostatni dzwonek aby z nich skorzystać.
Kiedy wybieramy się do profesjonalnego salonu kosmetycznego z zamiarem poddania się laseroterapii, na pewno zostaniemy pouczone, że zabieg ten wykonuje się jedynie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Z czego to wynika? Niechcianym “efektem ubocznym” laseroterapii może być bowiem powstawanie przebarwień na skórze, a ich tworzenie się jest wynikiem oddziaływania promieni słonecznych na wspomnianą skórę. Dlaczego to zjawisko jest bezpośrednio powiązane ze słońcem? Laseroterapia to nic innego jak celowe uszkadzanie komórek skóry, aby zmusić je do podjęcia procesów naprawczych. Tymczasem promieniowanie słoneczne sprawia, że w komórkach skóry zaczyna toczyć się wiele procesów niekorzystnych dla jej odbudowy. Tak więc wykonywanie laseroterapii w czasie intensywnego promieniowania słonecznego mija się z celem: uszkadzamy bowiem komórki skóry i nie dajemy im szansę na regenerację, bo ekspozycja na słońce tylko pogłębia ich złą kondycję. W ten sposób nasza skóra jest jeszcze bardziej uszkodzona i tworzą się na niej liczne przebarwienia.
W naszym gabinecie do zabiegów laserowych używamy lasera Fotona. System Laserowy Fotona to m.in. : Delikatny resurfacing skóry, mocne zabiegi odmładzające, zamykanie naczyń, frakcjonowanie 3D czyli nieablacyjne odmładzanie skóry,
leczenie skóry problematycznej czyli trądzik (różowaty, pospolity), alternatywa dla zabiegów wypełniających czyli Endolifting 4D. Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć, jakie są oczekiwania.
Fotonę cechuje połączenie obu laserów w jednym sprzęcie: Nd:Yag+ Er:Yag.
ZABIEGI Z UŻYCIEM LASERÓW NIEABLACYJNYCH Nd:YAG
Istotą działania lasera Nd:YAG jest uszkodzenie i remodeling kolagenu, bez uszkodzenia ciągłości naskórka. Laser Nd: YAG generuje światło mające swoje chromofory położone w głębokich warstwach skóry i tkanki podskórnej, dzięki czemu wpływa bezpośrednio na uzyskanie głębokich efektów remodelujących tkankę. Najczęściej zaraz po zabiegu występuje średnio nasilony rumień, który ustępuje najczęściej w dniu zabiegu.
ZABIEGI Z UŻYCIEM LASERÓW ABLACYJNYCH Er:YAG
Zabieg z użyciem lasera ablacyjnego polega na odparowaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej oraz termicznym obkurczeniu tkanki łącznej (włókien kolagenowych). Jest to laser działający powierzchownie i niwelujący niedoskonałości skóry głównie z jej powierzchni. Czas rekonwalescencji po zabiegu to ok. 7 dni.
Gdyby więc porównać te dwa typy lasera, to różnią się przede wszystkim skutecznością ale również czasem rekonwalescencji. Lasery ablacyjne wydłużają ten czas dlatego należy wykonywać je w momencie średnio nasilonej ekspozycji na promieniowanie UV.
Zabiegi laserowe , które warto wykonać o tej porze roku to:
Resurfacing laserowy
Zabieg frakcyjnej ablacyjnej regeneracji naskórka mający na celu wywołanie minimalnego uszkodzenia naskórka poprzez tzw. dziurkowanie , które pobudza go do intensywnej regeneracji i powoduje stymulację komórek do produkcji nowego kolagenu w głębokich warstwach skóry. Po zabiegu skóra staje się ujędrniona i wygładzona. Zabieg wykonywany jest najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie lub zewnętrznej stronie dłoni. Także na małych powierzchniach, jak okolice ust czy oczu.
Nieablacyjny lifting skóry tryb SMOOTH
Zabiegi w trybie SMOOTH zapewniają efekt nieablacyjnego odmładzania skóry właściwej. Podczas zabiegu dochodzi do termicznej przebudowy i stymulacji nowego kolagenu co zapewnia odczucie jędrniejszej i gładszej skóry. Tryb SMOOTH polega na serii impulsów lasera.
Peeling Laserowy
Peeling laserowy może być wykonany w sposób lekki, średni bądź głęboki. Jest to kwestia indywidualna ustalana podczas wizyty w gabinecie i dobierana w zależności od konkretnego przypadku i defektu skóry. Peeling laserowy wyróżnia ogromna precyzja w porównaniu z innymi metodami chemicznymi (kwasy) , bądź mechanicznymi (mikrodermabrazja). Celem peelingu laserowego jest poprawa jędrności, gęstości skóry jak również jej odmłodzenie.
Wiązka lasera powoduje powstanie minimalnych uszkodzeń. W efekcie tych działań skóra jest mobilizowana do szybszej regeneracji. Przyspieszeniu ulega również produkcja elastyny oraz kolagenu. Dzięki temu skóra staje się wyraźnie zagęszczona.
Peeling laserowy lekki – Zabiegi lekkiego złuszczania regeneracyjnego naskórka idealnie nadają się , gdy pacjent wymaga by okres powrotu do zdrowia był ograniczony do minimum. Zabieg lekkiego złuszczania ma odświeżający wpływ na skórę. Zwykle jedynym ubocznym efektem jest jednodniowe zaczerwienie skóry.
Peeling laserowy średni – Zabiegi średniego złuszczania regeneracyjnego naskórka dają kliniczne efekty z dłuższym czasem rekonwalescencji niż przy lekkim złuszczaniu. Po złuszczaniu można spodziewać się łagodnego zaczerwienienia, gdy zaczerwienienie znika , skóra będzie przybrązowiona. Skóra zaczyna złuszczać się między 2 i 5 dniem po zabiegu.
Peeling laserowy głęboki – Zabiegi głębokiego złuszczania regeneracyjnego naskórka wykonywane są w przypadku naprawdę dużych defektów skóry bądź na dużych partiach ciała typu plecy. Po zabiegu należy oczekiwać głębokiego, ognistego zaczerwienienia skóry przez minimum 10 dni od zabiegu jak również wydłużonego okresu rekonwalescencji.