Czy wiesz, że w organizmie ludzkim odbywa się wiele procesów biochemicznych, które nie mogłyby mieć udziału, gdyby nie obecność witaminy C? Jest ona niezwykle ważna nie tylko z uwagi na budowanie odporności i zwalczanie infekcji. Witamina ta powinna być stałym składnikiem diety oraz preparatów kosmetycznych, ponieważ daje niesamowite efekty – na twarz czy włosy. Dowiedz się, jaką rolę pełni kwas l-askorbinowy w kosmetologii i dlaczego warto po niego sięgać w domowej pielęgnacji?
Jakie zastosowanie ma witamina C w kosmetyce?
Kosmetyki, w których składzie znajdziesz witaminę C, są dziś bardzo powszechnie stosowane przez osoby w różnym wieku. Popularnością cieszą się nie tylko specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne przy wykorzystaniu tego kwasu, ale również preparaty stosowane w warunkach domowych. To doskonały wybór dla wszystkich, jednak istnieją szczególne okoliczności, które wskazują na korzyści stosowania witaminy na skórę. Przede wszystkim to dobry krok dla osób borykających się z upływem czasu. Witamina C świetnie pomaga w przypadku utraty jędrności czy elastyczności skóry oraz wygładzeniu zmarszczek.
To także bardzo wartościowy składnik w leczeniu odmian trądziku – zarówno tego pospolitego, jak i różowatego. Ma działanie przeciwzapalne, a przy tym antybakteryjne oraz złuszczające, co jest potrzebne, gdy chcemy poprawić kondycję skóry. Jeśli widzisz, że Twoja cera jest szara, ziemista albo pojawiają się na niej różnorodne zmiany naczyniowe, także się nie wahaj i zdecyduj na włączenie kwasu do domowej pielęgnacji.
Czym jest czysty kwas L-askorbinowy?
Warto wiedzieć, że witamina C występuje w kilku różnych wariantach. To niezwykle istotne, aby umiejętnie dobrać nie tylko rodzaj witaminy, ale również jej stężenie. Podstawową formą jest kwas L-askorbinowy występujący także jako INCI: Ascorbic Acid. To czysta forma tej witaminy, która ma dość szczególne działanie. Przede wszystkim szybko rozjaśnia ona przebarwienia, ponieważ występuje w wysokim stężeniu (w zakresie 15-30%) i reaguje w dość mocny sposób. Jest ona polecana osobom z cerą tłustą, a z kolei nie zaleca się jej w przypadku cery wrażliwej, którą można łatwo podrażnić. Kwas w czystej postaci jest dość niestabilny, dlatego należy go zastosować w ciągu około 3 miesięcy od otwarcia opakowania. Warto także wiedzieć, żeby nie łączyć go bezpośrednio z innymi składnikami aktywnymi o drażniącym działaniu oraz przed bądź razem z kosmetykami z niacynamidem.
Pochodne witaminy C, które warto znać
Dziś kosmetologia oferuje wiele preparatów z pochodnymi witaminy C. Znajdziesz je w składzie kosmetyków pod nazwą:
- tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate/Ascorbyl Tetraisopalmitate)
- 3-O Etylowy kwas askorbinowy (3-0-Ethyl Ascorbic Acid)
- glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside)
- sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate)
- palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate)