Do procesu starzenia się skóry znacząco przyczyniają się wolne rodniki. Są to reaktywne formy tlenu, które straciły jeden z elektronów i poprzez próbę odzyskania go, uderzają w zdrowe komórki organizmu, uszkadzając je.
W wyniku tego zaobserwować można przyspieszone starzenie, któremu można przeciwdziałać poprzez stosowanie kosmetyków zawierających w składzie witaminę C. Nazywana inaczej witaminą młodości, ponieważ chroni skórę przed wolnymi rodnikami oraz poprawia wytwarzanie kolagenu i elastyny.
Witamina C – antyoksydant o wszechstronnym działaniu
Zmarszczki zaczynają się pojawiać w momencie utraty kolagenu, w wyniku czego dochodzi do połączenia elastyny z białkiem. Witamina C poprawia kondycję włókien kolagenu i hamuje rozpad elastyny, co prowadzi do poprawienia sprężystości skóry.
Witamina C hamuje nadmierne wytwarzanie cytokin prozapalnych, powodujących stany chorobowe w skórze. Ma także działanie podobne do kwasów AHA, czyli gromadzi wodę w naskórku, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona i staje się odczuwalnie gładsza w dotyku.
Witamina młodości przyczynia się też do redukcji dopachinonu i hamuje tyrozonazę, czyli barwnik powodujący plamy, które są efektem długiego przebywania na świetle słonecznym. Regularne stosowanie witaminy C rozjaśnia skórę i wyrównuje jej ubarwienie.
Kremy ochronne
Pamiętać trzeba o tym, że kremy charakteryzujące się najwyższym stopniem ochrony przed słońcem, mogą zapewnić tylko około 55% skuteczności przeciw wolnym rodnikom. W celu zapewnienia lepszej ochrony, należy stosować antyoksydanty wraz z filtrem, co gwarantuje o wiele wyższy poziom zabezpieczenia.
Jaka witamina jest C najlepsza?
Zalecane jest stosowanie tzw. lewoskrętnej witaminy C. Kwas L-askorbinowy jest jedyną formą witaminy C, którą organizm jest w stanie rozpoznać i prawidłowo przyswoić
Czy niski poziom pH jest ważny?
Produkty z witaminą C o niskim poziomie pH pozwalają na ograniczenie napięcia powierzchniowego, co umożliwia lepszą penetrację witaminy wgłąb skóry. Niskie pH pozwala również na optymalne wchłanianie, poprawia stabilność oraz zwiększa trwałość danego kosmetyku.
Odpowiednimi produktami będą te, które mają pH niższe niż 3,5. Nie należy obawiać się przed utlenianiem witaminy C, ponieważ procentowa zawartość kwasu l-askorbinowego pozostaje na niezmienionym poziomie.
Działania niepożądane w wyniku stosowania witaminy C
Problemem wynikającym z podawania witaminy C na skórę może być delikatne szczypanie, które ustępuje wraz z dalszym stosowaniem. Objaw ten oznacza jednocześnie, że produkt cechuje się pH poniżej 3,5.