Wpływ słońca na skórę - czy słońce szkodzi skórze?

Wpływ słońca na skórę – czy słońce szkodzi skórze?

Admin Blog

Wiele osób z niecierpliwością czeka na lato, ciepłe i prażące słońce oraz chwile spędzone na świeżym powietrzu – w Polsce i nie tylko. Niewątpliwie to piękny okres obfitujący w długie dni, energię i wypoczynek, jednak warto pamiętać o tym, że nadmierna opalenizna, choć jest świetną pamiątką z wakacji i dodaje wdzięku, niekoniecznie jest dla nas zdrowa. Pamiętaj, że słońce może szkodzić skórze, jeśli nie dbamy o odpowiednią fotoochronę. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do syntezy witaminy D, co jest niezwykle ważne, ale jednocześnie działa destrukcyjnie na komórki i prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, elastyny oraz kolagenu.

Typy promieni słonecznych

Słońce emituje 3 typy promieni, które mają wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję skóry. Są to:

  • UVA – przyspieszają proces starzenia się skóry, uszkadzają włókna kolagenowe, w efekcie czego pojawiają się zmarszczki. 95% promieniowania odpowiada za powstawanie opalenizny;
  • UVB – stanowi wyłącznie 5% promieniowania, ale wzmagają szkodliwe działanie słońca. Promienie drażnią wzrok, przenikają przez wodę, doprowadzają do oparzeń i starzenia się skóry, zmian pigmentacyjnych, uszkodzeń DNA skóry i chorób jak np. rak skóry;
  • UVC – jest to najsilniejszy rodzaj promieniowania, dziś zatrzymywany przez warstwę ozonową, jednak w przyszłości z uwagi na dziurę ozonową może być zagrożeniem z uwagi na swoje toksyczne działanie.

Korzyści z kąpieli słonecznych

Oczywiście korzystanie ze słońca przynosi dobre skutki, o czym nie wolno zapominać. Przede wszystkim promieniowanie UVB wpływa na syntezę witaminy D3, dlatego też jest niezbędne do tego, byśmy byli w stanie ją pozyskać. Witamina ta jest istotna, ponieważ wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforową, metabolizm kostny, zapobiega wielu chorobom, reguluje stężenie wapnia we krwi. Jednocześnie słońce produkuje melaninę, która stanowi filtr przeciwsłoneczny, hamuje rozwój grzybów oraz bakterii i zabija wolne rodniki.

Jak słońce szkodzi skórze?

Druga strona medalu jest wszystkim doskonale znana. Nadmierna ekspozycja na słońce, a przy tym brak stosowania fotoochrony mają fatalne skutki dla samopoczucia i wyglądu. Prócz wspomnianych korzyści warto pamiętać, że promienie słoneczne powodują przede wszystkim zmiany jak przebarwienia czy rumień. Doprowadzają do bolesnych poparzeń słonecznych. Jednocześnie słońce przesusza skórę,  powoduje utratę jej elastyczności, wywołuje alergie oraz spowalnia proces regeneracji.

Jak się bezpiecznie opalać?

Kluczem do sukcesu jest zadbanie o bezpieczne warunki do kąpieli słonecznych, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych skutków działania promieni słonecznych. Im częściej będziesz wystawiać się na intensywne słońce, tym szybciej zauważysz, że skóra staje się grubsza, szorstka, bez zdrowego blasku i elastyczności. Przy tym będą pojawiać się mało estetyczne zmarszczki. Po latach mogą pojawić się także poważniejsze schorzenia jak np. rak skóry. Dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach.

Przede wszystkim unikaj opalania się w momencie, gdy nasłonecznienie jest największe. Słońce dosłownie parzy w intensywny sposób od około 11 do 15. Zawsze zabieraj ze sobą okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Sięgaj też po odpowiednie ubrania uszyte z naturalnych, przewiewnych materiałów. Stosuj kosmetyki do opalania z filtrem UV – nawet jeśli spędzasz lato w mieście. Nie zapominaj o nawadnianiu się, które nie tylko wpływa na ogólne samopoczucie, ale także nawilżenie i kondycję skóry.

Udostępnij nas: