Starzenie się ludzkiego organizmu jest nieuniknionym procesem biologicznym, który zachodzi naturalnie, również w naszej psychice i określany jest przez specjalistów jako zespół postępujących w czasie zmian. Proces ten polega między innymi na:
- zmniejszaniu się biologicznej aktywności komórek całego organizmu
- znacznym spowolnieniu procesów regeneracji ciała
- obniżeniu odporności oraz reakcji na stres środowiskowy
- obniżenie właściwości dostrajania się organizmu, które są pod kontrolą czynników genetycznych
Natomiast dwa procesy mają znaczący wpływ na zmiany zachodzące w czasie starzenia się skóry:
- Starzenie się skóry ze względu na proces, którego przyczyną są mechanizmy wrodzone czyli tzw. wewnątrzpochodne starzenie się skóry
- Starzenie się skóry pod wpływem środowiska zewnętrznego tzw. foto-starzenie
Skóra, ze względu na bezpośrednie wystawienie na działania czynników zewnętrznych, starzeje się w pierwszej kolejności i w przeciwieństwie do pozostałych części ciała, jesteśmy w stanie zaobserwować te zmiany gołym okiem. Procesy starzenia się skóry zachodzą jednocześnie i mają wspólne mechanizmy biologiczne, biochemiczne i molekularne.
Objawem, który wszyscy znamy, postarzenia się skóry są powstające zmarszczki, które najwcześniej zaczynają być widoczne na szyi lub wokół oczu gdzie skóra jest bardzo delikatna. Pojawiają się również na twarzy, dekolcie oraz dłoniach i można je podzielić na dwie kategorie: powierzchniowe i głębokie. Jeżeli zmarszczki mają mniej niż 0,05mm głębokości mamy do czynienia ze zmianami powierzchniowymi.
Kolejnymi objawami starzenia się skóry są; suchość, bladość, przebarwienia i zmniejszenie jędrności. Naskórek natomiast zmienia się nieodwracalnie. Zanika warstwa ziarnista i kolczysta, przez co staje się on bardzo cienki. Rozrodcza warstwa skóry spłaszcza się ze względu na zmniejszenie aktywności podziałowej jej komórek. Do tego sukcesywnie pogarsza się łączność naskórka ze skórą właściwą, a w związku z tym następuje zmniejszenie wymiany substancji odżywczych pochodzących z organizmu. Spada aktywność i synteza fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkowanie kolagenu i elastyny, przez co skóra traci jędrność, czego efektem są zmarszczki. Im jesteśmy starsi tym nasz organizm wytwarza mniej kolagenu, a widoczność zmarszczek wzrasta. W związku ze słabą aktywnością syntezy włókien, zmienia się sieciowanie nowych włókien podporowych. Włókna te stają się sztywne, twarde, nierówne oraz nierównomiernie rozmieszczone. U osób w podeszłym wieku dochodzi, również do zmiany grubości ścian naczyń. Do tego mamy coraz mniej gruczołów łojowych, co zmniejsza ochronę bariery skórnej. W warstwie rogowej skóry znajdują się ceramidy, które pełnią rolę cementu międzykomórkowego. Dbają o właściwą zawartość wody w naszym organizmie oraz chronią warstwę skórną przed szkodliwymi dla ludzi czynnikami zewnętrznymi. Mniej więcej po 40 roku życia nasz układ przestaje produkować ceramidy co powoduje zwiększenie utraty wody oraz przesuszenia się skóry.
Zadaniem kosmetologa jest zapobiegać oraz starać się jak najbardziej opóźnić proces starzenia skóry. Natomiast kiedy istnieją już widoczne oznaki zestarzenia się tej tkanki, chcemy je maksymalnie zminimalizować, zaczynając od najbardziej wewnętrznej warstwy czyli skóry właściwej, aż po najdelikatniejszą warstwę zewnętrzną czyli naskórek.
W naszym gabinecie wykorzystujemy indywidualnie dobrane metody leczenia zmian, jakie zachodzą podczas starzenia się skóry. Wybór odpowiedniego zabiegu zależy przede wszystkim od tego, czego oczekuje pacjent. Aby odmłodzić skórę twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni możemy wykonać peeling chemiczny , PRX-T33, mezoterapię cienkoigłową, karboksyterapię oraz laseroterapię.
Problemy z jakimi zgłaszają się nasi klienci mają złożone podstawy, dlatego by uzyskać oczekiwany efekt czasami zalecamy połączenie metod terapii. To w jakiej kolejności wykonamy zabiegi, w przypadku łączonej metody, odgrywa bardzo ważną rolę. Doświadczony specjalista potrafi połączyć kilka sprawdzonych i bezpiecznych metod, w jedną sesję zabiegową, co daje dużo większe możliwości walki z procesami starzenia się skóry. Dzięki czemu pacjent szybciej odczuje efekty, które będą długotrwałe. Kluczem do sukcesu podczas stosowania terapii łączonych jest odpowiednie dobranie zabiegów. Dlatego wybór metod jest opracowywany indywidualnie dla każdego pacjenta podczas wstępnej konsultacji z kosmetologiem, zbadaniu i analizie stanu skóry oraz ustaleniu oczekiwań jakie ma klient względem efektów. W czasie takiej rozmowy omawiane są możliwości oraz uwzględnia się przeciwwskazania do wykonywania zabiegów.
Zabiegi Age later, które są przez nas wykonywane
- 3 Retises CT Yellow Peel
Jest to zabieg peelingujący, do którego wykorzystywany jest retinol, z którego powstaje kwas retinowy. Przyspiesza on mitozę, zwiększa aktywność enzymatyczną i normalizują keratynizację. Dzięki czemu odżywia naszą skórę, przeciwdziała pojawieniu się zmarszczek, zmniejsza głębokość tych już istniejących i poprawia elastyczność skóry. Dodatkowo ma właściwości rozjaśniające przebarwienia oraz reguluje nadreaktywność melanocytów.
Peeling ten zaleca się jako przygotowanie skóry do zabiegów iniekcyjnych jak również laserowych. Stosowany jest aby złuszczyć warstwy zrogowaciałego naskórka i tym samym ułatwić innym substancjom czynnym ich działanie w wewnętrznych warstwach skóry. Czynność tą można połączyć z innymi zabiegami anti-aging podczas jednej sesji zabiegowej.
- Zabieg PRX-T33
To zabieg, który silnie stymuluje wiotką skórę twarzy i ciała bez wykorzystywania igieł. Skład wykorzystywanej przy tym substancji to unikalne połączenie kwasu trójchlorooctowego (TCA) i wody utlenionej (H2O2). 33% TCA, które zostało wykorzystane w tej metodzie nie powoduje uszkodzeń skóry, natomiast stymuluje czynniki wzrostu fibroblastów, które dzięki wodzie utlenionej mają większe podobieństwo do specyficznych receptorów. H2O2 w bardzo niskim stężeniu, podkreśla agresywności TCA i wspiera nawilżenie tkanek oraz wzmaga stymulację skóry, przygotowując receptory do wzrostu. Prócz tego przebudowuje macierz pozakomórkową dzięki procesowi apoptozy. Dodatkowo wykorzystywany jest kwas kojowy 5%, który działa hamująco na melanogeneze i rozjaśnia skórę,
PRX-T33 wspomaga, także te zabiegi medycyny estetycznej: mezoterapia, mikronakłuwanie, nici, radiofrekwencja, osocze bogatopłytkowe, lasery – może być z nimi łączony podczas jednej sesji zabiegu. Zabieg ten nie jest fotouczulający dzięki czemu nie musimy rezygnować z naszej codziennej aktywności.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia to zabieg, który jest prawdziwą bombą witaminowa dla skóry. Dodaje jej energii, a kwas hialuronowy działa jak wewnętrzne nawilżenie, dzięki czemu skóra odzyskuje swoją elastyczność i jędrność. Od lat jest podstawową techniką wykorzystywaną do rewitalizacji skóry.
- Mezoterapia preparatem CYTOCARE S Line
Formuła ta jest bardzo silnie antyoksydacyjna i działa wysoce nawilżająco, dając natychmiastowy efekt rozświetlenia. Zabieg przywraca naturalną równowagę fizjologiczną naszej skóry. Zalecany jest do rewitalizacji oraz nawilżenia skóry twarzy, dekoltu oraz zewnętrznej części dłoni. Rekomendujemy tą metodę szczególnie jako SOFT FILLING oraz w celu odmłodzenia najwrażliwszych obszarów czyli okolic ust i oczu.
- Mezoterapia preparatem StretchCare
Ten preparat zawiera kwas hialuronowy, dimetyloaminoetanol (DMAE), pierwiastki śladowe oraz witaminę B5, używane by dostać efekt wzmocnienia i napięcia skóry. Stosowany jest w momencie widocznego zwiotczenia skóry na powiekach, aby poprawić owal twarzy jak również zwiększyć jędrność szyi, ramion, brzucha wewnętrznej strony ud. DMAE wzmacnia tkanki wspierającę skórę, dzięki czemu wywołuje efekt liftingu i naprężenia. Natomiast dzięki kwasowi hialuronowemu, komórki otrzymują dawkę substancji odpowiedzialnej za intensywne nawodnienie i odbudowę, co umożliwia skórze, odzyskanie prawidłowego napięcia. Aby uzyskać maksymalnie zadowalające efekty należy przeprowadzić 4-6 zabiegów, każdy w odstępie od tygodnia do dwóch.
Warto połączyć mezoterapię z zabiegami laserowymi, w wyniku czego uzyskamy jeszcze lepsze i trwalsze efekty kuracji.
Zabiegi laserowe
W Naszej ofercie znajduje się bogata gama zabiegów laserowych. Dysponujemy systemem laserowym Fotona, który ma rozległe spektrum działania. Zapewnia;
- fotoodmładzanie 3D i T3
- remodeling skóry tryb PIANO
- nieablacyjny lifting skóry tryb SMOOTH
- resurfacing skóry
- Endolifting 4D czyli al4ternatywa dla zabiegów wypełniających
Zabiegi te mogą być wykonywane pojedynczo, a także można je łączyć z innymi, podczas jednej sesji kosmetycznej. Zabieg zawsze wykonywany jest po rozmowie z pacjentem i ustaleniem oczekiwań oraz tendencji zachowań jego skóry.
TWINLIGHT to metoda, której podstawowym celem jest zastosowanie dwóch rodzajów lasera podczas jednej sesji. Używane są do tego lasery; Nd: YAG o długości fali świetlnej 1064 nm oraz laser Er: YAG o długości fali 2940 nm. Każda wiązka światła, ze względu na swoje indywidualne właściwości, wywołuje inny efekt biologiczny. Laser Nd: YAG generuje światło mające wpływ bezpośrednio na uzyskanie efektu głębokiego remodelingu tkanki. Natomiast laser Er: YAG działa powierzchniowo, niwelując przy tym zewnętrzne niedoskonałości skóry. Wykorzystanie obu wiązek światła podczas jednej sesji zabiegu, potęguje i wzmacnia efekty kosmetyczne i estetyczne.
Poprzez zastosowanie wieloetapowej metody leczenia efekt, który uzyskujemy jest bardzo dobrze zauważalny, jednakże czas, w którym skóra się regeneruje po zabiegu jest wydłużony. Z tego względu pacjent przez 7-12 dni ma prawo odczuwać lekki dyskomfort, jest to całkowicie naturalne, ale warto się na to przygotować.